Bebeklere Ne Zaman Ne Kadar Vitamin

Bebeklerinin sağlıklı beslenmesi annelerin en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Onların iyi ve doğru şekilde beslendiğini bilmek annelerin en büyük isteği. Bebeklerin vitamin ihtiyacı da beslenmede önemli unsurlardan biri. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Yörükalp vitamin kullanımıyla ilgili şunları söylüyor: “Her yeni doğana yaşamının ilk gününde mutlaka K vitamini yapılması gerekir. Bu, yeni doğanlardaki kanama eğilimini ortadan kaldırmak için gerekli bir şeydir, hastanede kas içine enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ayrıca ilk haftadan itibaren her sağlıklı bebeğe D vitamini vermeye başlamak ve bunu da en az 1 yaşına kadar devam ettirmek gereklidir. Bu da bebeğin kemik gelişimi için gereklidir. Çeşitli D vitamini preparatları vardır, doktorun tercihine göre bir tanesi her gün ağızdan verilmek sureti ile uygulanır.”

D Vitamini Takviyesi Şart

İnsanlar D vitaminini, derilerinde güneş ışınlarının etkisi ile kendileri yaparlar. Ancak küçük bebeklerde bu mekanizmalar hem iyi gelişmemiştir, hem de çok fazla güneşle temasları olmadığı için, ayrıca çok hızlı büyüyüp D vitaminine yaptıklarından daha çok ihtiyaç duydukları için dışarıdan D vitamini vermek gerekir. Eğer yeterli D vitamini verilmezse, kemiklerde eğrilikler, sık sık hastalanma, boy kısalığı gibi durumlar ortaya çıkar.

Öncelik Dengeli Beslenmede

Katı gıdalara geçtikten sonra, vitamin ve mineral dengesi için dengeli beslenme çok önemlidir. Görme fonksiyonları ve metabolizma için gerekli olan A vitamini süt ürünleri, karaciğer ve tahıllardan; büyüme ve günlük hayati olaylar için gereken B vitamini grubu sebzelerden; zindelik ve yaşamsal fonksiyonlar, bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini taze sebze ve meyvelerden sağlanabilir. Yani asıl olan temel gıdaların, yani et, süt, tahıllar, meyve ve sebzelerin dengeli şekilde ve mutlaka doktorun önerileri dahilinde alınması gereklidir. Peki hangi koşullarda ekstra vitamin verilmelidir? Dr. Özlem Yörükalp bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “ Dengeli beslenen, herhangi bir hastalığı olmayan, sağlıklı çocuklara dışarıdan ekstra vitamin vermeye gerek yoktur. Fakat bazen hastalık gibi beslenmenin bozulduğu durumlarda multivitamin vermek veya özel bir takım hastalıklarda (örneğin doğuştan gelen metabolizma hastalıkları, yanıklar, bağırsaklarda emilim problemleri gibi) özel bazı vitaminleri kullanmak gerekebilir.”

Bu yazi 2008-06-09 tarihinde, bebegim tarafindan eklendi