Anne ve Babaları Korkutan Hastalık : Krup

6 ay-3 yaş arası çocuklarda kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir alt solunum yolu enfeksiyonu olan “krup” anne ve babaları korkutuyor. Salgın şeklinde görülen ve yarattığı solunum sıkıntısı tablosuyla dikkat çeken krup hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı şunları söylüyor: “Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur. Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Öncesinde burun akıntısı olabilir. Hafif ateş görülebilir. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur, sesi boğuk, kabalaşmıştır. Gündüz iyi olan çocukta, solunum sıkıntısı birkaç gece boyunca görülebilir, giderek azalır.”

Nedenleri

Krupta, büyük havayollarının iltihabi reaksiyonu ve mukus birikimi belirtilere yol yol açıyor. Virüslerin neden olduğu krup küçük çocuklarda havayolları dar olduğundan solunum sıkıntısı belirtileri görülüyor. “Belirtiler o kadar tipiktir ki, genellikle hastayı gören çocuk doktoru tanıyı koyacaktır. “ diyen Dr.Toprakçı şöyle devam ediyor: “Viral bir enfeksiyon olduğu için etkene yönelik bir tedavi yoktur. Ancak bazı uygulamalarla çocuğu rahatlatabiliriz. Bunlar arasında öncelikli olan nemli hava, buhar verilmesidir. Evde buhar makinesi yoksa, banyoda sıcak suyu açıp kapıyı kapatarak oluşan buharlı ortamda çocuğun 5-10 dakika kalması sağlanır. Serin gecelerde pencereyi açıp dışarının havasından nefes almasını sağlamak da rahatlatıcı olacaktır. Ateş varsa, ateş düşürücüler verilir. Dik pozisyonda otururken daha rahat nefes alacaktır. Ağlayıp heyecanlanınca solunum sıkıntısı artacağı için, öncelikle siz sakin olmalı, çocuğunuzun da sakinleşmesine yardımcı olmalısınız. Bol sıvı alması uygun olacaktır. Bu ilk önlemlerle rahatlamayan daha ciddi vakalarda havayolundaki ödemi çözecek ilaçlar gerekli olabilir.”

Hastalık tekrarlayabilir

Bu tabloya yol açan çok sayıda virüs olduğundan krupun tekrarlama olasılığı yüksek. Ancak bir çocuk sık sık krup geçiriyorsa, alerji veya reflüden kaynaklanan problemler için araştırılması gerekiyor. Dr. Toprakçı, “Grip virüsü dışında krup etkenlerine karşı aşı yoktur. Çocuğu hasta kişilerden uzak tutma, erken yaşta el yıkama alışkanlığı kazandırma önemlidir.” diyor.

Bu yazi 2008-06-12 tarihinde, bebegim tarafindan eklendi