Oyuncağı neye göre seçmeliyim?

Anne ve babalar oyuncakların kullanma talimatını mutlaka okumalı. Ses çıkaran birçok oyuncak uzun süre kullanıldığında veya kulağa yakın tutulduğunda çocuklarda duyma kaybına yol açabiliyor.

Oyuncak, çocuğunuzu hasta edebilir, yaralayabilir

Çocukların vazgeçemediği oyuncaklar, çocuk kişiliğini önemli ölçüde etkiliyor. Oyuncaklarıyla oynayan çocuk, problemleri çözmesini öğreniyor, kendi bedenini daha iyi tanıyor ve yeteneklerini daha çabuk geliştiriyor.

Oyun, çocukların eğlenirken öğrenmesini sağlayan, zihinsel kapasitesini geliştiren bir faaliyet; oyuncak, oyun çağındaki çocukların oyunlarında kullanılmak üzere tasarlanmış ya da imal edilmiş her türlü oyun, araç ve gereçler olarak tanımlanıyor.

Oyuncaklar, sadece çocukları oyalayan gereçler değildir. Oyuncaklar, çocukların yaşamında ruh ve beden sağlığı açısından çok önemli bir yer tutar.

Oyuncak seçerken çocuğun yaşına, gelişimine uygun ve çocuğa getireceği faydaları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Küçük, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek, göz, tekerlek veya benzeri parçaları olan oyuncaklar, kolayca yutulabileceklerinden belli bir yaş grubu öncesi tehlike ortaya çıkarabiliyor.

Oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli?

* Oyuncak seçimindeki ilk ve en önemli unsur, oyuncağın çocuğun yaşına, gelişimine, ihtiyaçlarına ve yeteneklerine uygun ve kullanışlı olmasıdır.

* Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz ve üzerinde güvenlik açıklamaları bulunanları tercih edin.

* Oyuncakların bebeğe veya çocuklara zarar vermeyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterin.

* Çocuğun rahatlıkla tutabileceği oyuncakları seçin.

* Aldığınız oyuncağın sağlam, kolay temizlenebilir olmasına dikkat edin.

* Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanlarını tercih edin.

* Oyuncak seçiminde çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olan oyuncaklar tercih edilmeli, oyuncakların çıkıntılı kısımları veya yapıştırılmış parçaları olmamalıdır.

* Uzun ipli, kordonlu, kurdeleli oyuncaklar da küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler.

* Oyuncakları elinize alıp iyice kontrol edin. Oyuncağın içinde yumuşak dolgu malzemeleri, metal parçacıklar, iğneler ve kıymıklar gibi herhangi bir sert veya sivri yabancı madde ihtiva etmemesine özen gösteriniz.

* Boya kalemleri alırken, küçük çocuklar için özel yapılmış olanları tercih edin.

* Oyuncak mağazaları dışındaki yerlerden satın alınacak oyuncaklarda dikkatli olun. Oyuncağın üreticisinin adını ya da markasını taşıyıp taşımadığını kontrol edin.

* Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen gösterin ve bunların bebeğin üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilmesine dikkat edin ve iplerin bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmasına özen gösterin.

* Pilli oyuncaklarda pilin konulduğu yerin vidalı, emniyetli olmasına dikkat edin.

* Oyuncaklara takılı olan etiket ve plastik kordonları çocukların yutma ihtimaline karşı koparın.


DR. HAMZA YAZGAN

Bu yazi 2008-06-07 tarihinde, bebegim tarafindan eklendi