Bebeğiniz hareket etmeye başladığında...

Bebeğiniz Hareketlenmeye Başladığında...

Bebeğinizin yavaş yavaş hareketlenmeye ve etrafını keşfetmeye başladığı dönem, bebeğinizin öğrenmesi ve zihinsel gelişimi için oldukça önemli bir dönemdir. Bebek dünyayla temas kurmak için kollarını ve bacaklarını daha çok kullanmaya başladıkça nesnelerin niteliklerini daha yakından tanır. Ayağının altındaki çimen, toprak, halı, seramik, ahşap gibi zeminleri fark eder ve hangi oyuncağın en rahat hangi yüzeyde kullanılabileceğini algılamaya başlar. Bu dönemde anne ve babalar, bebeklerinin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu ve her olayın içinde yer almak istediklerini fark ederler.

Bebeğiniz, dokuzuncu ve onikinci aylar arasındaki dönemde harekete geçer. Ortalığı keşfeder, inceler ve deneyler yapar. Bu dönemde bebeğinizin etrafını keşfetmeye başlamasıyla beraber yapabildiklerine bir göz atalım:

Bebeğim oturmaya ve emeklemeye başlıyor

Bebekler yaklaşık dokuz aylık olduklarında,

• Destek almadan dik oturabilir ve otururken etrafına dönebilir. Otururken oyuncaklarıyla oynayabilir.
• Sürünerek, emekleyerek veya poposunun üzerinde kayarak ileri doğru hareket edebilir. Bazı bebekler hiç emeklemese de, bir şekilde hareket edebilir.
• Bebek dört ayak yürürken ters bir U harfine benzer. Kalçaları bükülmüştür, dizleri karnının altında toplanmıştır, kolları omuzlarını ve gövdesini yerden yüksekte tutmaktadır ve bacaklarının alt kısmı ile ellerinin üstünde ilerler. Kimi zaman kalçasını iyice yukarı kaldırır ve yere sadece elleri ve ayaklarıyla temas eder.
• Kendisini çekerek ayağa kalkabilir ve bazen ayakta kalakalır, yakında poposunun üstüne düşmeyi de öğrenecektir.
• Başparmağını ve işaret parmağını kullanarak küçük nesneleri tutmayı becerir. Halıya düşen veya masanın altına yuvarlanan bütün küçük şeyleri bulabileceğinden emin olabilirsiniz.
• İşaret parmağıyla düğme, anahtar ve priz gibi şeyleri kurcalar.
• Sizi sürekli görebilmek ister. Oyun sırasında başını kaldırıp yanında olup olmadığınıza bakar, hatta sizi gözden kaybettiğinde çok telaşlanır. Bebeğiniz, yabancıları, hatta tanıdığı insanları bile sert bakışlarla ve çığlıklarla karşılayabilir. Kalabalıktan sıkıldığını düşünmeyin; bebeğiniz, ailesi ve yakın çevresiyle, bu çevrenin dışında olan insanları birbirlerinden ayırmayı öğreniyor sadece.
• Konuşuyormuş gibi sesler çıkarmaya başlar. Hatta ara sıra, bebeğinizden “anne” ve “baba” gibi sözcükler duyabilirsiniz. Bunları sevinçle karşılamanız, o sözcüklerin özel olduğunu ifade edecektir.
• Kendi adını bilir, bazı sözcükleri yarım söyler ve çevresinde konuşan insanlara büyük ilgi gösterir. Ne de olsa yeni bir dil öğreniyordur.
• İlk dişleri çıkar. Bunlar genellikle alt ve üst kesici dişlerdir.
• Geceleri yine uyanmaya ve huysuzlanmaya başlar. Çünkü gün boyunca gördüğü insanları ve yaşadığı eğlenceyi özlemiştir.
• Sadece kucağa alınmakla mutlu olmaz. Artık insanların arasına karışıp, çevrede olan bitenlerin bir parçası haline gelmek istiyordur.
• Beslenmesini ele almak üzeredir. Bu aşamada elle yiyebileceği lokmalar ve ayrıca bardaklar çok ilgisini çeker, çünkü işaret ve başparmağı ile nesneleri kavramanın zevkini almıştır.
• Oyuncaklarını fırlatarak, etrafa vurarak, sallayarak ve parçalayarak kendisi için yepyeni bir eğlence yolu geliştirir. Anne veya babasının her attığını geri getirmek için yanında olması durumunda değmeyin keyfine.

Dünya çapında bir atlet bile hareketlenmeye başlayan bir bebekle baş edemez. Bir bebeğin hareketlerini aynen taklit etmeye çalışan bir atlet sadece 4 saatte bitkin düşerken, bebek, bu hareketlere sekiz saat daha devam etmiştir. Bebeğin dayanıklılığı, yoğunlaşmasına bağlıdır. Hareketlerinin son derece yorucu olmasına rağmen bunlara öyle bir yoğunlaşmıştır ki, ne kadar yorgun olduğunu fark edemez bile. İşte bu nedenle bir an oldukça hareketliyken, az sonra kucağınızda uyuyakalabilir.

Bu yazi 2008-09-11 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi