Bebeğinizle güçlü bir iletişim kurun

Peki doğduğu andan itibaren anne ve babalar ne yapabilirler? “Bebeğinizin bu girişimlerine karşılık vermek için onun gözlerine 20 -25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır. Bebeğinizi yumuşak dokunuşlarla okşayın, ona sık sık gülümseyin, şarkı söyleyin ve onunla sohbet edin. Bunların hepsi bebeklerle iletişim kurabilmenin en iyi yollarıdır.

İletişim Kurma Formülleri

• Onun tepkilerini bilmek bebeğinizle daha sonra kurmak isteyeceğiniz iletişim için size yardımcı olacaktır, unutmayın.

• Bebeğinizin vücut dilini anlamaya çalışın, ellerini ve kollarını her sallayışında size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

• Bebeğinizle konuşun. Onun tepkilerini seyredin ve cevaplarını bekleyin.

• Bebeğinizin hareketlerini takip edin. Ona bütün dikkatinizi verin ve çıkardığı en ufak sesi bile duymaya çalışın, size verdiği cevapları en ince noktasına kadar anlamaya özen gösterin.

• Bebeğiniz beslenmesini tamamladıktan sonra onunla iletişime geçmeye çalışabilirsiniz, çünkü beslenme sonrası periyodu bebeğinizin kendini rahat ve hazır hissedebileceği en ideal anlardan biridir.

• Ağlamanın bebeğinizin dil gelişimi için çok önemli olduğunu her zaman hatırlayın. Bebeğiniz konuşmaya geçmeden önceki dönemde ancak ağlayarak kendi ihtiyaçlarını karşısındakilere iletebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz ağlarken ona kısa zamanda cevap vermeniz bebeğinizin size güven duymasına ve bağlanmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizle Konuşma İpuçları...

• Bebeğinizle konuşurken sevgi dolu sözcükler kullanın. Ses tonunuza dikkat edin, pozitif şeylerden bahsediyor bile olsanız asla sert bir ses tonu kullanmayın. Yavaş yavaş konuşun ve konuşurken bebeğinizin yüzüne bakmaya özen gösterin, etrafta bebeğinizin ilgisini başka tarafa çekecek unsurlar bulundurmamaya çalışın.

• Bebeğinizle konuşurken sesinizi yükseltip alçaltarak ve farklı sesler çıkararak onunla iletişim kurmaya önem verin. Çoğu zaman insanların bir bebekle konuşurken otomatik olarak yaptığı bu konuşma türü bebeklerin ilgisini ve dikkatini çok daha kolay yakalamanızı sağlıyor.

• Konuşmalarınızda o anda ne yaptığınızı anlatmaya çalışın. Örneğin, “şu anda bezini değiştiriyorum” veya “akşama yiyeceğimiz yemekleri hazırlamaya çalışıyorum” gibi… Konuşmanızda bebeğinizin neler yaptığından da bahsedebilirsiniz. “Şu anda kollarını ve bacaklarını salladığını görüyorum (bebeğiniz kollarını ve bacaklarını sallarken) ” ya da “ şimdi bana bir şeyler söylemek istediğini görüyorum (bebeğiniz sesler çıkarırken)” gibi…

• Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra onunla her şey hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, “bugün, hava çok güzel, güneş gökyüzünde parlıyor” veya “senin karnın tok, şimdi yemek yeme sırası benim, ben de karnımı doyurmalıyım”…

• Nesneleri isimlendirin. Özellikle bebeğiniz büyümeye ve bazı nesneleri işaret etmeye başladığı dönemde nesneleri isimlendirmeye başlayın. “Bu senin oyuncak ayın, oyuncak ayını istiyorsun” gibi… Birinci yılın sonunda, bebeğiniz sizin ona söylediğiniz birçok şeyi anlamaya başlayacak ve bazı küçük komutları uygulayabilecektir. Örneğin “el salla” ya da bardağı bana ver” gibi…

• Bebeğinizin konuşma girişimlerini küçümsemeyin ve asla onunla alay etmeyin, aksine onu konuşması için cesaretlendirin.

• Bebeğinizle beraber resimli kitapları okuyun. Kitap okuma aktivitesi bebeğinizle beraber yapacağınız paha biçilemez aktivitelerden biridir. Çünkü bu aktivite esnasında bebeğiniz kelime bilgisini artırır, dil ve dinleme yeteneğini geliştirir.

• Bebeğinizle beraber eğlenin. 8-12 aylık dönemde bebekler sık sık mırıldanır ve “mama”, “dada” veya “baba” gibi basit sözcükleri çıkarırlar. Bebeğinizle konuşurken ona yönelerek konuşun, dil gelişimi ile ilgili herhangi bir başarı elde ettiğinde ise onu bol bol övün – her ne kadar bebeğiniz kullandığınız kelimeleri anlamasa da!!!

Bu yazi 2008-06-07 tarihinde, bebegim tarafindan eklendi