Masaj yapılan bebekler uyanık oluyor

Çocuğu ile ilişkileri kopuk annelerin dünyaya getirdikleri bebeklerin büyüme geriliği gösterdiği belli bir süre masaj yapılan bebeklerin ise daha aktif ve uyanık oldukları belirtildi.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. İsmail Özcan son yıllarda bebeklerde masajın tedavi amaçlı kullanımı üzerine araştırmalar yapıldığını hatırlattı. Özcan "Berlin Üniversitesi'nde başlarına masaj uygulanan kurbağaların daha aktif ve kuvvetli olduğu ortaya konmuştur. 1940'lı yıllarda bebeklerin sıkça kucaklanmasının solunumu ve dolaşımı uyardığı zayıf ve düzensiz solunumun düzelmesine katkıda bulunduğu yönündeki araştırmalar vardır." dedi.

Tensel temasın ve masajın yaşam kalitesini arttırdığını aktaran Uz. Dr. Özcan çocuğu ile ilişkileri kopuk annelerden doğan bebeklerin büyüme geriliği gösterdiğini kaydetti. Masaj yapmanın bebeğin kolay kilo almasına olanak sağladığını vurgulayan Özcan şöyle devam etti: "Belli bir süre masaj yapılan ve yalnızca beşikte sallanan bebekler karşılaştırıldığında masaj uygulananların daha aktif daha uyanık oldukları daha az ağladıkları görülmüştür. Masaj uygulanan bebeklerin daha fazla kilo aldıkları daha kolay uykuya daldıkları ve anneleri ile yüz yüze geldiklerinde daha yakın davranışlar sergiledikleri gözlenmiştir."

Tensel temasın anne üzerinde de olumlu etkileri olduğunu dile getiren Özcan bebeğe dokunma sırasında annenin rahatlaması ve sütünün artmasına yardımcı olduğunu ayrıca anne-bebek arasındaki bağın güçlenmesinde önemli rol oynadığını vurguladı. Bebeğe sevgi ve şefkatle dokunma gelişimini hızlandırdığına dikkat çeken Özan masajın rahatlama sağladığını bebeğin ileride karşılaşacağı zorluklarla baş etmesinde de önemli bir avantaj sağladığını kaydetti.

Dr. Özcan bebeğe masaj yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı: "Masaj yapılan oda ılık olmalıdır. Masajı bebek çıplakken yapmaya çalışın. Eliniz hafif yağlı olsun. Hafif dokunuşlarla başlayın ve ilerleyen dakikalarda biraz bastırarak masaj yapın. Ona vücudunu tanıtın ve masaj yaparken gülümseyin. Rahatlaması için ne yaptığınız anlatın."

Bu yazi 2008-12-19 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi