Çocuklarda 9 - 12 Ay Uyku

Bebeğiniz dokuz aylık olduğunda 11-14 saat gece uykusu ve bir ya da iki saatlik iki gündüz uykusu uyur.
Uyku eğitimi için hazır olma
Eğer bebeğiniz hala sizin aile hayatınız ile uyumlu uyku alışkanlıkları geliştirmediyse şimdi bir takım uyku eğitimi metodları denemek için iyi bir zamandır. Uyku eğitimi metodları bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına gece daha uzun uyumasına ve daha düzenli saatleri olmasına yardımcı olur.
Bütün gece kesintisiz uyumak
Eğer bebeğiniz bu dönemde gece kesintisiz dokuz veya on saat uyuyorsa uyandığında nasıl tekrar uyuyacağını öğrenmiş demektir.
Eğer geceleri hala beslenme için kalkıyorsa gece beslenmelerini kesme zamanı gelmiş demektir tabi eğer seçiminiz buysa. Fakat bu yaşta bebekler mutlaka karnı aç olduğu için uyanmaz.
Hepimiz her gece pek çok kez uykumuzdan uyanırız. Biz yetişkinler olarak her seferinde hızla tekrar uykuya dalarız öyle ki sabah uyandığımızda hatırlamayız bile. Bebeğiniz bu beceriyi henüz geliştirmemişse aç olmasa dahi gece uyanıp ağlayacaktır.
Yeniden gece uyanmaya başlamak
Dokuz oniki ay arasındaki dönemde gayet iyi uyuyan bebekler bir anda geceleri uyanmaya ve tekrar uykuya dalmakta sıkıntı çekmeye başlarlar. Neden? Uyku rahatsızlıkları sıklıkla bebeğinizin artan motor ve bilinç gelişimi ve ayrı kalma endişesi ile beraber büyür.
Mışıl mışıl uyuyan bebeğiniz bu dönemde bir anda baykuşa dönerse veya uykuya dalmakta zorluk çekerse şaşırmayın. Neden? Uyku rahatsızlıkları sıklıkla bebeğinizin artan motor ve bilinç gelişimi ve ayrı kalma endişesi ile beraber büyür.
Dokuz oniki ay döneminde bebekler emekliyor elleriyle tutunarak ayağa kalkıyor ve hatta yürümeyi öğreniyor bile olabilir. Bu becerilerini geliştirdiği ve arttırdığı için gece uyanıp alıştırma yapmak isteyebilir ya da uykuya dalamayacak kadar heyecanlı hissedebilir. Eğer kendini sakinleştirip uykuya dönemiyorsa ağlayarak sizi çağıracaktır.
“Ayrı kalma endişesi” de bebeğin gece uyanmasının sebeplerinden biri olabilir. Gece uyanıp sizi yanında bulamamak onda üzüntü yaratabilir. Odaya girdiğinizde ve onunla konuşmaya başladığınızda büyük ihtimalle sakinleşecektir.
Nasıl sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirebilirsiniz ?
Sizin ve bebeğinizin ilk dokuz ayda öğrendiği teknikler üzerinde çalışmaya devam etmelisiniz. Örneğin;
Tutarlı uyku zamanı rutinlerine sıkıca uymak.
Ne kadar söylesek az: Uyku zamanı rutinlerinin hem siz hem de bebeğiniz çok faydasını göreceksiniz. Banyo yaptırmak uyku zamanı hikayesi okumak gibi bir takım rutinler geliştirebilirsiniz.
Bebeğinizin bu alışkanlıkları sakinleştirici bulduğundan emin olun. Eğer banyo yapmaktan nefret ediyorsa banyo zamanını gün içinde erken bir saate çekin. Veya kitap okumak yerine şarkı söylemek istiyorsa şarkı söylemeyi tercih edin. Sadece her akşam aynı rutini takip ettiğinizden emin olun. Bebekler istikrar sever ve ne beklemelerini gerektiğini bilirlerse çok daha güvende hissederler.
Bebeğinizin düzenli bir programı olduğundan emin olun.
Bebeğinizin tüm günlük programının da istikrarlı olmasını sağlarsanız yatak zamanı daha kolay gider. Eğer bebeğiniz gündüz uykularını yemeklerini oyunlarını ve uyku için hazırlıklarını her gün aynı saatlerde yaparsa çok muhtemel ki zorluk çıkarmadan uykuya dalacaktır.
Kendi kendine uyuması için ona şans verin
Eğer bebeğinizin bağımsız bir şekilde uyumasını istiyorsanız bebeğinizin bu beceriyi geliştirmek için çeşitli fırsatlara ihtiyacı vardır. Uyuması için yanında durmak veya onu sallamak yerine rahat ve uykulu olduğu zaman yatağına yatırın. Diğer türlü gece boyunca uyandığında ağlayacak ve tekrar uyuyabilmek için size ihtiyaç duyacaktır.

Bu yazi 2008-12-19 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi