bebekte 6 - 9 Ay Uyku

Bu dönemde uyku alışkanlıkları
Altı ay döneminde pek çok bebek günde toplaam 12-15 saat uyur ve bir seferde uzun süre kesintisiz uyuma yetisi vardır.
Altı dokuz ay arasındaki pek çok bebek gündüz uykularını biri sabah biri öğleden sonra olmak üzere iki bölümde toplar.Bebeğiniz günde üç kısa uyku uyursa da kaygılanmayın.

3 ay döneminde pek çok bebek gece uykusu ve gündüz kısa uykuları da dahil olmak üzere günde 12-15 saat uyurlar.
Uyku eğitimi için elverişli zamanlar ( veya fırsatları )
Bebekler genellikle 3 ay civarında daha düzenli uyku/uyanıklık alışkanlıkları geliştirirler ve pek çoğu gece beslenmesini azaltır.
Bu üç dört aylık bebeğinize birdenbire sert bir uyku programı uygulayacağınız anlamına gelmiyor. Aslında bebeğiniz çoktan aile hayatınızla en iyi uyuşacak uyku alışkanlıklarını geliştirmiş olabilir. Fakat bebeğinizin kesintisiz bir şekilde daha uzun ve düzenli saatlerde uyumasına yardımcı olmak istiyorsanız şu an bir takım uyku alışkanlıklarını denemek için iyi bir zamandır.
Şunu unutmayın ki her bebeğin kendine özgü gelişim programı vardır. Bebeğinizin uyku eğitimine nasıl tepki verdiğini gözlemleyin ve hazır gözükmüyorsa yavaşlayın ve bir kaç hafta sonra tekrar deneyin.
Gece boyunca kesintisiz uyuma
Üç altı ay arasında herhangi bir zamanda pek çok bebek gece boyunca kesintisiz uyuma yetisine sahiptir. Elbette sekiz saatten bahsetmiyoruz. “Gece boyunca kesintisiz” demek bu dönemde genellikle beş veya altı saat kesintisiz uyku anlamına gelir (bazı çocuklar çok daha fazla uyuyabilir).
Kendiniz için sekiz veya dokuz saat uyku hayal ediyorsanız bu size bir şey ifade etmeyebilir. Fakat kesintisiz bir kaç uyku uyumanıza izin vermesi bu sayede sabah çok daha dinlenmiş hissetmeniz bebeğiniz için olduğu kadar sizin için de önemli bir kilometre taşıdır.
Bebeğiniz hala kesintisiz dört beş saat uyumuyorsa bilin ki yalnız değilsiniz. Pek çok bebek 3-6 ay döneminde gece beslenmesi için bir kereden daha fazla uyanıyor. Eğer daha önce kesmediyseniz altı aylık olduğunda bebeğiniz muhtemelen gece beslenmelerini kesmek için hazırdır tabi seçiminiz buysa.
Yeniden gece uyanmaları
Eğer bebeğiniz çoktandır gece uzun saatler uyuyorsa bunun aaafini çıkarın. Fakat haftalar veya aylar boyunca gece kesintisiz uyuyan bebekler bazen yeniden uyanmaya başlayabilirler. Birdenbire her gece birkaç saatte bir uyanmaya başladıysanız şaşırmayın.
Bebeğinizin bunu yapması sinir bozucu ve kafa karıştırıcı olabilir ama onun da sebepleri var. Artan bir şekilde sosyal çevresini fark ediyor ve sizin arkadaşlığınızı istediği için ağlayarak uyanıyor olabilir. Ya da yuvarlanmak veya oturmak gibi yeni becerilerini geliştirmek için çok çalışıyordur öyle ki gece uykusunda bile alıştırma yapıp kendisini uyandırabilir.
Nasıl sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesini sağlayabilirsiniz ?
Altta bebeğinizin bu yaşta iyi uyumasına yardımcı olcak bir takım ipuçları bulacaksınız.
Sabit bir uyku zamanı ve düzenli gündüz uykusu zamanları belirleyin ve bunlara sıkı bir şekilde uyun.
Bebeğiniz yeni doğduğunda göz ovuşturma burun kaşıma gibi uyku işaretlerini fark ettiğinizde anlarsınız ki uyku zamanı geldi. Artık bebeğiniz biraz büyüdü hem gece hem de gündüz uykularını tutarlı değişmez saatlere ayarlayarak onun uyku alışkanlıklarını düzenlemelisiniz.
Bazı bebekler her gece saat altıda uyuklamaya başlarlar. Bazıları saat sekize veya daha geç vakte kadar tamamen uyanık olabiliyorlar. Elbette evhalkının alışkanlıkları da bebeğinizin uyku düzenini etkileyecektir.

Bu yazi 2008-12-19 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi