Pişik: En Sık Görülen Cilt Problemi

Annelerin sıklıkla karşılaştığı cilt sorunlarının başında pişik geliyor. Cildin bebek beziyle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik adı veriliyor. Öyle ki İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 1 -5 yaş arası çocuklarda yüzde 20 oranında pişik tanısı konmuştur. Bebek bezinin hassas bebek cildine sürtünmesi ve bölgenin sık temizlenmemesi sonucu henüz yeterince gelişmemiş olan cilt üzerindeki koruyucu tabaka iyice zayıflıyor ve zararlı maddelerin cilde kolayca geçmesine sebep oluyor. Aynı zamanda uzun süre kapalı kalan bez bölgesindeki idrar ve dışkı da cildi tahriş ederek kızarıklık ve pişiğe yol açan en önemli sebepleri oluşturuyor. Pişik oluşumunda bebeğinizin poposu kırmızı ve iltihaplı olur bez bölgesinin çevresinde kabarık şişlikler görülüyor. Bebeğinizin alt bezini sık sık değiştirerek ve her alt temizliğinden sonra düzenli olarak çinko oksit içeren pişik önleyici kremler kullanarak pişik oluşumunu engellemek mümkün.

Pişik neden oluşur?

Bezin ciltte uzun süre kalması çok sıkı bağlanmış olması veya bebeğin cildinin aşırı hassas ya da alerjik olması pişiği hızlandıran nedenlerin başında gelir. Bunun yanı sıra bebek uzun süre aşırı kalın giysilerle dolaştığında cildinde oluşan yüksek ısı ve nem de bakteri ve pişik oluşumunu hızlandırır. Bebeğin anne sütünden mamaya veya ek besinlere geçmesi sırasında diş çıkarma dönemi ile antibiyotik tedavisi süresinde de pişik oluşumu görülmektedir.

Pişik Oluşumunu Engellemek Tedaviden Daha Kolaydır

Pişik olan bebek pişikli bölgesinde yanma batma ve kaşınma hisseder. Bu da sürekli bir ağlama ve huzursuzlanmaya neden olur. Tedavi edilmeyen pişiklerde çok kısa süre içerisinde o bölgede yeni enfeksiyonlar oluşur. Bu nedenle pişiğin tedavisinden önce oluşumunu engelleyecek NIVEA Baby Pişik Kremi’ni düzenli olarak kullanmanızda fayda var.

Bebeğinizi Pişikten Korumanın Yolları

• Bebeğin cildi tahriş edici sert sabun gibi maddelere maruz bırakmayın.
• Kullandığınız hazır bezin sürekli kuru olmasına dikkat edin. Eğer bez ıslak ise hemen değiştirin.
• Bebeğin altındaki kızarıklığı görür görmez burasını ılık suyla yıkayın ve tamamen kurulayın daha sonra çinko oksit içeren Nivea Baby Pişik Kremini bolca sürün.
• Bebeğin altının temizi kuru ve serin kalması sağlayın.
• Güneşten mümkün olduğunca kaçının
• Enfeksiyonlara karşı tedbirli olun.
• Pişik kremini gün içinde her alt değişiminde kullanın.
• Bu uygulamalara rağmen bebeğinizin pişiği geçmiyor veya daha iyiye gitmiyor ise hemen doktorunuz ile görüşün.

Pişik Kremini Nasıl Kullanmalısınız?

• Bebeğin bez bölgesini her değişimde iyice temizlemelisiniz.
• Pişik kreminin özellikle bebeğin cilt kıvrımları arasına da nüfuz etmesine dikkat ederek ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.
• Pişik kremini her bez değişiminde kullanmalısınız.

Bu yazi 2008-12-21 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi