Standart Yaşa göre hareketsel gelişim

İlk üç ay içinde
Gözleri ile hareket eden şekilleri takip edebilir kucağa alındığında kafasını dik tutabilir yüz üstü yatarken kafasını bir miktar yukarı kaldırabilir ve yanlara çevirmeye çalışır kollarını hareket ettirebilirellerini yumruk haline getirebilir.
Üç altı ay arasında
Nesne ve oyuncakları yakalamaya çalışır onlara uzanmaya çalışır eline aldığı nesneleri ağzına götürmeye çalışır hoşuna giden nesnelere uzanmaya çalışır. Kafasını yüz üstü yatarken tam dik kaldırabilir. Kafasını tutabilir.
Altı oniki ay arası
Oturabilir emekleyabilir tutunarak ayağa kalkabilir 12. ayın sonuna doğru ayakta çok kısa süreli durabilir ayakta tutulduğunda ayaklarını hareket ettirir ufak eşyaları ve oyuncakları iterek yuvarlayabilir elleri arasında oyuncak geçişi yapabilir sırt üstü yatarken düz dönebilir işaret parmağı ile nesneleri gösterebilir.
Oniki onsekiz ay arası
Yürür elinden tutulduğunda merdiven tırmanır ayakta iken çömelebilir ayağı ile topa vurabilir yere doğru eğilir destekle zıplayabilir kaşığı rahatlıkla tutabilir.
Onsekiz yimidört ay arası
Kapıyı açabilir kendi başına merdivenden inip çıkabilir bir elini daha çok kullanmaya başlar oyuncakları ile oynarken el becerilerini rahatlıkla kullanabilir (2-3 küpten kule yapabilir ).
İki üç yaş arası
Düşmeden koşabilir bazı çizgileri taklit eder merdivenden rahatlıkla kendi başına inip çıkabilir oyuncakları ile oynarken el becerilerini rahatlıkla kullanabilirdüğmesini açabilir üç tekerlekli bisikleti sürebilir tek ayak üstünde kısa bir süre durabilir bir bardak suyu taşıyabilir yürürken engelleri adım atarak rahatlıkla geçer rahatlıkla çömelip kalkabilir geri geri yürüyebilir.
Üç dört yaş arası
Tek ayağı üzerinde uzun süre durabilir ayakkabısını giyer kendini doyurabilir düz çizgi çizebilir tek başına dolaşmaya çalışır çift ayakla 40 cm sıçrayabilir öne takla atabilir yardımsız kaydıraktan kayabilir çömelip kalkma hareketini rahatlıkla yapabilir oyuncakları ile oynarken el becerilerini rahatlıkla kullanabilir 40-50 cm den aşağı atlayabilir tek ayakla sıçrayabilir dans etme müzik ile beraber tempo tutma zıplayan topu eli ile tutma kağıttaki şekilleri boyar 3-4 renk eşleştirebilir aynı kartları eşleştirebilir bazı harfleri eşleştirebilir artı eksi yapabilir.
Dört altı yaş arası
Makasla kağıtları kesebilir bakarak 1 den 8-9 a kadar sayı yazabilir öğretilirse adını yazabilir sek sek oynayabilir üçgen ve kare yi kopyalar kendi giyinir kendi soyunur ayakkabısını bağlar yüzünü yıkar dişini fırçalar altı yaşında iki tekerlekli bisiklete binebilir el becerileri gözle görülür bir şekilde gelişir

Bu yazi 2008-12-26 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi