Hamilelikte vücut temizliği

Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Özer Kutlu hamile bayanların vücut bakımlarında normal dönemden daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Op. Dr. Özer Kutlu kadın vücudunun gebelik sırasında diğer zamanlardan daha fazla bakım istediğini ve bu dönemde hamile bayanların bedenine gösterdiği ilginin hem sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesini hem de doğum sonrasında vücudun eski haline kolayca dönmesini sağladığını ifade etti. Gebelik sırasında günlük yıkanmanın alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirten Kutlu "Bu dönemde ter bezleri normalden aşırı bir çalışma gösterir. Yıkanırken kullandığınız su 37-38 derece olmalıdır. Aşırı sıcak su sağlığınız açısından zararlıdır. Ayrıca banyo süresinin 15 dakikadan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde kanama geçirme riski artacaktır. Banyo yaparken kapı hiçbir zaman kilitlenmemeli. Hatta evde kimse olmadığı zamanlarda banyo yapmamaya özen gösterilmeli" dedi. Cilt ve saç bakımı hakkında da tavsiyelerde bulunan Kutlu "Cildin sağlıklı bir şekilde nefes alması hamilelik döneminde her zaman olduğundan daha önemlidir. Bu yüzden bu dönemde yatmadan önce yüze yapılan makyaj mutlaka temizlenmeli yüze ve ellere besleyici krem sürmeli. Gebelik döneminde saçlara istenilen şekli vermek her zamankinden daha zor olabilir. Saçlar parlaklıklarını canlılıklarını yitirir. Saçların sık sık yıkanması ve saç tipine uygun bakım yapılması bu sıkıntıyı büyük ölçüde giderecektir" diye konuştu.

El ve ayak tırnaklarının gebelik sırasında donuk bir renk alarak kolayca kırılabildiğini söyleyen Kutlu "Tırnakların katmanlarının ayrılmaması için güçlendiricili parlatıcılardan kullanılabilir. Tırnaklar 3 günde bir havalandırılmalıdır. Hamile kadınların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler bu dönemde diş çürümelerine sebep olur. Ayrıca dişlerin sağlamlığında rol oynayan fluor maddesi de yeterince sağlanamaz. Bu sebeple hamilelik döneminde hiçbir ağrı duyulmasa bile diş doktoruna düzenli olarak görünülmelidir. Arada sırada dişleri antiseptikle çalkalamakta mikropların dişlerde yuvalanmasını önleyecektir" şeklinde konuştu.

Bu yazi 2009-02-19 tarihinde, kardelen54 tarafindan eklendi