Salon/Oturma Odasında Çocuğunuzu Bekleyen Tehlikeler

Tüm aile tarafından müşterek olarak kullanılan oturma odası veya salon evin önemli bir yeridir. Ebeveynlerin dinlenme yeri olan oturma odası aynı zamanda çocuklar için de oyun ve eğlence alanıdır. Bu alanın değişik amaçlar ile kullanılıyor olması çocuklar için burayı önemli bir kaza alanı haline getirmektedir. Bu alanı da özel güvenlik önlem ve düzenlemeleri ile tasarlamak çok önemlidir. Emeklemeye başlamadan, ortalama 6 aylık olmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almanız önerilir.

Salon/ Oturma Odasındaki Tehlikelere gelince;

- Düşme, yaralanma
- Yanıklar ve yangın
- Elektrik çarpması
- Boğulma

Devamini Oku

Bebeğim Yürüyor!

Önümüzdeki 6 ayın en önemli olayı nedir? Tabii ki bebeğin yürümeyi öğrenmesi. Yürüme, aniden ortaya çıkar, çocuk tek başına adım atar ve bu heyecan verici bir olaydır. Ama bu ilk adım uzun bir hazırlık sürecinin sonucudur.Çocuğun yürüme şekli, bu hazırlık dönemine bağlıdır. Kimi bebek düşe kalka, emekleyerek, sonra yeniden ayağa kalkarak yürümeye başlar. Kimisi de hemen emin adımlarla yürür.
Parmaklıklara asılıp ayağa kalma gayretleri ile tek başına yürümesi arasında aşağı yukarı 6 aylık bir süre vardır. Bu 6 aylık süre boyunca bazen büyük ilerlemeler, bazen gerilemeler görülür. Bir gün ayakta gayet güzel durur, tutunarak ilerler, ertesi gün bakarsınız ayağa bile kalkamaz.

Devamini Oku

Bebeğinizle Jimnastik Yapın!

Bebek jimnastiği 6 ay -3 yaş arası bebeklerle normal gelişim süreçlerine uygun olarak düzenlenmiş aktivitelerden oluşuyor. Çocuk doktorları ve pedagogların onayladığı, hem sağlıklı çocuklar hem de hiperaktivite ve konuşma güçlüğü olan çocuklarda olumlu sonuçlar veren bebek jimnastik aktivitesi bilinçli ve sağlıklı bir uygulama olarak kabul ediliyor.

Türkiye’de bebek jimnastiği uygulamasını gerçekleştiren kişilerden biri olan Fizyoterapist Oya Koçer “Birikmiş enerjisini boşaltmak çeşitli biçim ve boyutlardaki malzemeler renk boyut ve farkları kavramasına, dil gelişimine, fiziksel becerilerinin gelişimine, el-göz koordinasyonu, vücut kaslarının gelişimine ince el kaslarının gelişimine yardımcı olur.

Devamini Oku

Bebeklerimizin motor gelişimi

Çocuğunuz elini vücudunun diğer yönüne doğru uzattığında, beyin orta çizgisi çapraz geçilerek, bir sonraki bütünsel fonksiyonların meydana gelmesine neden olunur ki bu da yürümek için gerekli becerilerden birisidir!

Motor gelişimi bireysel bir gelişimdir. Ne kadar istekli ve hevesli olursak olalım bebeğimize bu aşamaları biz öğretmemeliyiz. İşte aşamalar:

* Yuvarlanma
Bebeğinizi her zaman sırt üstü yatırmayı unutmamalısınız. Böylece yuvarlanırken oturmak için kullanacağı kaslarını çalıştırmış olacaktır.

Devamini Oku

Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğin gelişiminde uyku, beslenme ve iyi bakım ne kadar önemliyse, sevgi ve güven gibi ona ilk yıllarda aşılayabileceğiniz duygular da büyük yer tutar. Annenin sıcaklığı, kulağa fısıldanan tatlı sözler, kucağa alınıp okşanması, bebeğe hayattaki ilk dersini öğretir; sevgiyi... Bebeğiniz daha ilk doğduğunda, onu kollarınızın arasına aldığınızda, kendisine değer verdiğinizi hisseder. Zaman içinde, bu sıcak duyguları iyice öğrenen bebeğiniz, sevginizi karşılıksız bırakmayacaktır.Sevgi bir annenin bebeğine öğretebileceği en güzel duygudur. Aslında tanımlanması zor olan bu duyguyu ona dokunarak, konuşarak, sarılarak öğretebilirsiniz.

Devamini Oku

Bütün Yabancılar Öcü Değil

Eyvah Çocuğum Yabancılardan Korkuyor!

Bebeğin insanlara karşı yabancılamaya başlamasının çok normal bir tepki. Bu, bebeğinizin alışmış olduğu insanları diğer insanlardan ayırdığını gösteriyor. Yabancılama dönemi, genellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor. Bu sürenin ne kadar şiddetli ve uzun süreceği, bebeğinize bağlı. Ancak şunu bilmek gerekir ki yabancılamanın normal ve yetenek gerektiren doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Başlangıçta ilgileri az

6. aya kadar bebekler ilgilerini çabuk kaybediyorlar. Nasıl mı?

Devamini Oku

Parmak emmek doğal

Parmak emme davranışı konusunda özellikle bizim toplumumuzda nedense yoğun bir endişe bulunmakta. Yaygın inanış parmak emen bebeğin veya çocuğun mutlaka psikolojik bir probleminin olması gerektiği doğrultusunda. Aslında şunu belirterek anne babaları hemen baştan rahatlatmak gereklidir ki parmak emmek bir bebeğin tamamen normal olarak yaptığı hatta yapması gerektiği bir davranıştır. Bebekler daha anne karnındayken bile parmaklarını emmeye başlayabilirler.

Neden parmak emerler?

Bebekler dördüncü aydan sonra anneleri yanında değilken kendilerini güvende hissedebilmek ve kendilerini rahatlatabilmek için bazı objelere gereksinim duyarlar. Bu bir emzik olabilir, battaniyesinin kenarı, yastıkları, oyuncak ayıları veya kendi parmakları olabilir.

Devamini Oku

Bebeklerin İlk Sancısı: Diş Çıkarma Dönemi

• Sağlıklı bebeklerde hangi aydan itibaren diş çıkmaya başlar?

Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başlar.Diş çıkartma 3-4 aylıkken de çıkabildiği gibi, 12-16 ayı da bulabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genellikle 27-29 aya kadar sürer.

• Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle birlikte diş çıkartırken; ishal , ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükrük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme , beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir.

Devamini Oku

Bebeğinizdeki Deri Döküntülerine Dikkat

Bebeklik döneminde en sık rastlanan deri döküntüsü pişiktir.
Pişiğe genellikle;

• İdrar ve dışkının yol açtığı tahriş (bez bölgesi dermatiti)
• İshalin yol açtığı tahriş (dışkıda bulunan asitin cildi yakmasına neden olur)
• Monilia, Kandida ya da maya mantarı diye bilinen bir mantar enfeksiyonu yol açar

Kandida pişiği genellikle bebeğin genital bölgesi etrafında ve poposunda görülür. Genellikle çok kırmızı olup geniş kızarıklık bölgelerine yakın bölgelerde oluşan kırmızı noktacıklardan ibarettir.

Devamini Oku

Bebeklerde Kolik

Bebeklerdeki kolik (sancı) ağlaması günde 3 saatten fazla süren sebebi belli olmayan aşırı ağlama ve huysuzluk hali olarak tanımlanıyor. Koliğin bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, yeni doğan her 10 bebekten 1’ini etkilediğini söylüyor. Kolik atakları genelde iyi beslenen çok emen bebeklerde görülüyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek annelerin ilk çocuklarında görüldüğü de tespit edilmiş.

Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Köksal Binnetoğlu, “kolikli bebekler, haftada birkaç gün, iki veya üç saat ağlayabilirler. Kolik nöbetleri, birkaç dakika sürebileceği gibi, üç saat ya da daha uzun bir süre devam edebilir. Ataklar genelde akşam saatlerinde başlar ve gece 11–12 gibi sonlanır.

Devamini Oku

Çocukları Sonbaharın 5 Hastalığından Koruyun

Gribal Enfeksiyon Sonbaharda Başlıyor

En sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonudur. Mevsim geçişlerinde, kapalı ortamlarda hızla yayılırlar. Çocuklarda ortaya çıkan şikayetler 2-3 haftaya kadar uzayabilir.

Gribal enfeksiyonlar şu belirtilerle ortaya çıkıyor:

- Burun tıkanıklığı
- Kuruma
- Önce şeffaf sonra yeşilimsi hale gelen burun akıntısı
- Önceleri hafif ateş
- Halsizlik, kırgınlık
- İştahsızlık, yorgunluk
- Eklem, kas ağrıları
- Balgamlı öksürük

Devamini Oku

Uyusun Da Büyüsün Bebeğim

Hekimin rolü normal uyku fizyolojisini bilmek, aileleri uyku hijyeni açısından eğitmek, davranış temelli uyku problemlerinin gelişmesini önlemektir. Uyku bozukluklarında önde gelen nedenleri fiziksel ya da duygusal kaynaklı olmaktadır. Ailelerin tutum ve davranışlarındaki yetersizlik ya da olayın üzerine aşırı gitme gibi davranışlar sonucunda uyku sorunu ciddi boyutlara varmaktadır. Ailenin rahatlatılması ve bunun yanı sıra çocuğun temel uyku alışkanlıklarının yeniden kazandırılması yönünde anne ve babanın yönlendirilmesi önemlidir.

Normal uyku düzeni ve fizyolojisi

Bir yenidoğan tipik olarak 30 dakika ile 4 saat arasında uyur. Bebeğin yaşı arttıkça uyku yoğunlaşmaya başlar.

Devamini Oku

İsilik Problemine Son Verin

Sıcak havalar herkesi etkiliyor. Ancak bebekler sıcaklardan en çok etkilenenlerinin başında geliyor. Hele ki silik sorunu! Yazın terleyen bebekler isilik sorunu ile karşı karşıya kalıyorBasit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri etkiliyor. International Etiler Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengör isilik nedir sorusunu şöyle yanıtlıyor: “İsilik (miliaria) özellikle yaz döneminde sıcağın ve aşırı nemin etkisiyle özellikle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla karakterize döküntülerdir.”

Devamini Oku

Anne ve Babaları Korkutan Hastalık : Krup

6 ay-3 yaş arası çocuklarda kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir alt solunum yolu enfeksiyonu olan “krup” anne ve babaları korkutuyor. Salgın şeklinde görülen ve yarattığı solunum sıkıntısı tablosuyla dikkat çeken krup hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı şunları söylüyor: “Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur. Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Öncesinde burun akıntısı olabilir. Hafif ateş görülebilir. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur, sesi boğuk, kabalaşmıştır. Gündüz iyi olan çocukta, solunum sıkıntısı birkaç gece boyunca görülebilir, giderek azalır.”

Devamini Oku

Kansızlık zekayı düşürüyor!

Acıbadem Hastanesi Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, “Demir eksikliği bulunan bebek; huzursuz, iştahsız, bazen çok uyuklayan, bazen de uykusuzluk çeken bir bebek durumundadır.” diyerek şöyle devam ediyor: “Demir eksikliği söz konusu olduğunda çocuğun çoğu zaman büyümesinin ve gelişmesi duraklama gösterir. Hemoglobini çok düşerse cilt rengi de solar. Bu solukluk en çok göz kapaklarının içine, ağız mukozasına, avuç içlerine ve tırnak yataklarına bakılarak anlaşılabilir. Demir eksikliği olan çocuk garip şeylere karşı bir iştah duyar. Toprak yeme, kum yeme, buz yeme gibi durumlar görülür. Demir eksikliğinin ayrıca ciddi zeka geriliğine ve davranış bozukluğuna yol açtığına dair literatürde giderek çoğalan bilgiler mevcuttur. Demir eksikliğine erken tanı konup tedavi edilmesi durumunda bu bozuklukların büyük bir kısmı düzelmektedir.”

Devamini Oku

Beslenmeye dikkat!

Ek gıdaların verilme sırası nasıl olmalıdır?

Anne sütü yeterli ise 6. aya kadar ek gıda verilmemelidir. Anne sütü yeterli değil yada yok ise 4.aydan sonra hekim önerisi doğrultusunda ek gıdalara başlanabilir.

EK BESİN TAKVİMİ

4-6 AY MEYVE SUYU- PÜRESİ YOĞURT, SEBZE ÇORBALARI VE PÜRELERİ, MUHALLEBİ, KAŞIK VE KAVANOZ MAMALARI

Devamini Oku

Ağzını Kilitleyen Bebek İle İnatlaşmayın!

Bebeklerde sindirim sisteminin gelişimi, doğum tartısının iki katına ulaşana kadar devam ediyor. Bu da ortalama 5–6 aylara denk geliyor. Israrcı annelerin bebeklerinde yemeğe karşı tepki oluştuğuna değinen Dr. Deniz Tamtekin, annelerin bu konuda sabırlı olmalarını istiyor. Bebeğin yemeği reddetmesinin altında herhangi bir hastalıktan kaynaklanan sorun yoksa inatlaşmak fayda getirmiyor. Çünkü bu inatlaşmanın sonunda bebekler kazanıyor. Eğer herhangi bir hastalığa bağlı olarak yemiyorsa, bununla ilgili tedavi yapılıyor.

Devamini Oku

Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

Beslenme ile sağlık durumu arasında karşılıklı bir etkileşim vardır.

Beslenmesi iyi olmayan çocukta bağışıklık sistemi etkilenmekte, hastalıklara karşı yatkınlık oluşmakta, her hastalık sonrasında beslenme biraz daha bozulabilmekte, büyüme ve gelişme beklenilen düzeyde olmamaktadır. Anne sütü yeterli ise ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilmektedir.

Anne sütü yeterliliği nasıl anlaşılır?

Devamini Oku

Bebeklere Ne Zaman Ne Kadar Vitamin

Bebeklerinin sağlıklı beslenmesi annelerin en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Onların iyi ve doğru şekilde beslendiğini bilmek annelerin en büyük isteği. Bebeklerin vitamin ihtiyacı da beslenmede önemli unsurlardan biri. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Yörükalp vitamin kullanımıyla ilgili şunları söylüyor: “Her yeni doğana yaşamının ilk gününde mutlaka K vitamini yapılması gerekir. Bu, yeni doğanlardaki kanama eğilimini ortadan kaldırmak için gerekli bir şeydir, hastanede kas içine enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ayrıca ilk haftadan itibaren her sağlıklı bebeğe D vitamini vermeye başlamak ve bunu da en az 1 yaşına kadar devam ettirmek gereklidir.

Devamini Oku

0 – 3 Yaş Çocukların Yaz Aylarında Beslenmesi

Yaz aylarındaki sıcaklardan sadece yetişkinler değil küçükler de etkileniyor. Onları sıcaklara karşın doğru beslemek görevi de anne ve babalara düşüyor. Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez 0 -3 yaş çocuklarının beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda şunları söylüyor: “1-3 yaş dönemi çocuklar için gelişme, büyüme ve sosyal davranışlar açısından önemli bir dönemdir. Bu yaşta çocuklar düzenli yemek yeme alışkanlığını kazanmaları için en önemli süreçtir.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>