Hamilelikte İkinci On Hafta

11. HAFTA

Bana fetus de!

Bu haftadan başlayarak artık içinizdeki bebeğiniz embriyo olarak adlandırılmaz. O artık kocaman bir “Fetus” ve boyu yaklaşık 3 santimetre. Gebeliğin en kritik dönemi artık sona ermek üzeredir. İlk 11–12 hafta içinde düşük riski yüzde 15 civarındadır. Burada temel nedeni embriyonun genetik yapısı meydana getirir. Eğer embriyo genetik olarak normalse büyümeye devam eder. Bu haftada beyin hızla büyümesini sürdürür ve fetusun boyunun yarısını kafa oluşturur.

Devamini Oku

Hamilelikte İlk 10 hafta

1. HAFTA

Gebeliğin ilk haftası…

Çoğu insan için şaşırtıcı olmakla birlikte gebeliğin başlangıcı olarak, gebe kalınan ilişkinin olduğu gün değil, bundan yaklaşık 14 gün öncesi yani son adet kanamasının ilk günü (SAT) kabul ediliyor. Bu durumda kanamanızın başladığı gün istatistiksel anlamda gebeliğiniz başlıyor. Bu şekilde hesaplandığında insanlarda gebelik 280 gün yani 40 hafta sürüyor. Ay hesabı yapmak karışıklığa neden olabileceğinden gebeliğinizi takip ederken hafta olarak ifade etmek gerekir.

Devamini Oku

Hayatın İlk 28 Günü

Hücre seviyesinde başlayan yaşam döngüsünün birinci ve kolay olan bölümü tamamlanmak üzere... Gerçekleşecek doğumla birlikte 9 ayı aşkın süredir anne karnındaki rahat ortamda devam eden yaşam artık tek başına sürdürülmek zorunda. Önce nefes almak öğrenilecek, sonra beslenme ve sırasıyla diğerleri....

Hayatın ilk 28 günlük dönemi “yenidoğan” dönem olarak tanımlanıyor ve bahsettiğimiz serüvenin ilk sınavı da bu dönemde veriliyor. Anne karnındayken son derece rahat bir ortamda ve bütün ihtiyaçları anne tarafından karşılanan bebeğin göbek kordonunun kesilmesiyle birlikte, artık tüm dengelerini kendisi sağlamak zorunda.

Devamini Oku

Doğum Sonrası Depresyon Bebek Sevincini Gölgeliyor

Bebek sahibi olmak her kadının en çok istediği şeylerden biri. Ancak bazen kadınlar bu sevinci tam anlamıyla yaşayamıyorlar. Aksine üzgün, kaygılı, depresif bir hava içinde oluyorlar. İlk günler için bu hisleri yaşamak mümkün. Bu dönem uzadığında depresyondan söz etmek gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölümü’nden Dr. Birgül Karakoç, loğusalık sendromuyla ilgili şunları söylüyor: “Bebek sahibi olmak mutluluk veren bir olaydır, ancak annenin yaşamı stresli ve zor olabilir. Birçok kadın anne olduktan sonra hafif hüzün ve kaygı hisseder, ruh halinde değişiklikler görülür.

Devamini Oku

Doğum Sonrası Depresyon

Bu tür depresyon durumu sadece birkaç saat veya birkaç gün sürer ve daha sonra kendiliğinden geçer. Ancak bu annelerin yaklaşık %10' unda bu üzüntülü hal daha ağır ve ciddi bir durum alır ki buna da Post-Natal Depresyon (PND) denir. PND ilk haftalarda ya da aylarda başlar; ancak ilk 12 ay içerisinde yaşanması mümkündür. Memorial Hastanesi’nden Klinik Psikolog Aslıhan Tokgöz PND hakkında şu bilgileri verdi: PND' nin şiddeti hafif ve kısa süreliden çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik gösterir.

Devamini Oku

Emziren Anneye Pratik Öneriler

Emziklilik döneminde süt salgılanması, kadının normal gereksiniminden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineral almasını gerektirmektedir. Emzikli kadının sağladığı sütteki enerjinin büyük bir kısmı annenin yediği besinlerden sağlanmaktadır. Kadını aldığı enerjinin hepsi süt enerjisine dönüşmemekle birlikte bir kısmıda dokulardan sağlanmaktadır. Bu nedenle emzikli annenin zayıflaması normaldır. Ancak annenin gebelikte aldığı kiloları ile doğru orantılıdır. Anne gebelik döneminde ne kadar kilo alırsa alsın emzirirken vücudundaki yağ depolarını emzirdiği süre içerisinde enerji plarak kullanır.

Devamini Oku

İlk altı ayda sadece anne sütü

Yeni doğan bir bebek için en ideal besin ‘anne sütü’dür. Bebeğinizi iki yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Anne sütü bebeğin tüm besin ihtiyacını ilk altı ay tamamen karşılar. Bu süre içinde başka ek besinleri ilave etmeye ihtiyaç yoktur. Ancak altıncı aydan sonra, anne sütü alan bebeklere ek gıdalar başlanmalıdır. Böylece bebeğinizin diğer besinlerle de tanışmasını sağlayıp, sağlıklı ve dengeli gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız. Bebeğin yalnızca anne sütüyle beslendiği ilk altı aylık dönemde, su kaybına yol açan hastalık halleri dışında su verilmesine de ihtiyacı yoktur çünkü bebeğiniz anne sütünden bu ihtiyacını karşılamaktadır (Anne sütünün yaklaşık yüzde 90’ı sudur). Eğer, ishal gibi mutlaka su verilmesi gereken bir durum söz konusuysa, kaynamış ve sonra soğutulmuş su verilmelidir.

Devamini Oku

Emzirme Sorunları

Memelerin şişmesi ve rahatsızlık yaratması : Doğumdan sonra süt yapımının başlamasına bağlı olarak memelerde en çok ikinci ve yedinci günler arası şişlik ve gerginlik oluşur. Bu his anneler tarafından bir rahatsızlıkmış gibi algılansa da aslında süt üretiminin bir belirtisidir. Memeye kan ve lenf akımının artmasına bağlıdır. Bu şişlik ve gerginliğin ileride problemlere yol açmaması için bebek sık sık emzirilmelidir. Hastane doğumlarında anneler çeşitli nedenlerle bebeklerini daha az emzirdiklerinden memeleri yeterli derecede boşalmaz. Sonucunda memede süt birikimi oluşur. Memenin biriken süt ile gerginleşmesi sonucu bebeğin memeyi tutması zorlaşır. Daha çok süt birikimi olur. Memeler iyice sertleşir ve ağrımaya başlar. Ağrı duyusu nedeni ile anneler bebeği daha az emzirme yoluna giderler. Bu durum memeleri daha kötü hale getirir. Bu tür memelerde mastit ve apse gelişme ihtimali oldukça fazladır. Öncelikle memelerin bu derece şişmesi önlenmelidir. Bunun tek yolu da sık emzirmekten geçer. Bu yüzden emzirmeye doğumdan sonra mümkün olduğu kadar erken başlanmalıdır. Sık sık emzirilerek memelerin ileri derecede şişmesi önlenmelidir.

Devamini Oku

Yaşama En İyi Başlangıç Anne Sütü

“Bebeğinizin vücut ve ruh sağlığı gelişimi için gerekli tüm besin öğelerini içeren en ideal besindir.” diyen Sema Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Betül Akçin anne sütü ve emzirme hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Bebek için faydalıdır
—En doğal ve taze besindir
—Her zaman temiz ve mikropsuzdur
—En uygun sıcaklık olan vücut sıcaklığındadır

Devamini Oku

Anne Sütü İdealdir

Anne sütü bebeğin hem sağlıklı olması, tüm besin ögeleri gereksinmesini karşılaması, kolaylıkla sindirilebilir ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besindir.

Anne sütü doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatlik süre içinde ve başka hiçbir ek besin, su dahil, verilmediğinde bebekler için en ideal besindir.

Devamini Oku

Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?

Emzirmek, annenin bebeğine vereceği en güzel armağan, onun için yapabileceği en iyi şeydir. Bebek için en iyi beslenme, hayata sağlıklı bir başlangıç yapma yoludur. Emzirmenin başlatılıp sürdürülebilmesi için özellikle bebeğin babası olmak üzere tüm aile anneyi desteklemeli; gebelikte takibini yapan doktoru, çocuk doktoru ve aile hep birlikte olumlu, destekleyici bir tutum içinde olmalıdırlar. Bu yazıda, annelere anne sütünü arttıracak bazı önerilerimizi sıralayacağız.

Devamini Oku

Pnömokok Aşısı Yaptırmak Gerekli mi?

Pnömokok aşısı niçin yapılmalıdır?

Pnömokok mikrobu, 5 yaşın altındaki çocuklarda ölümle sonuçlanabilen ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Bu mikroplar, ülkemizde de bakteriyel menenjitin en sık rastlanan sebebidir. (Menenjit, beyin zarlarının iltihabıdır). Bu mikrobun sebep olduğu diğer sık rastlanan enfeksiyonlar ise, orta kulak enfeksiyonları, zatüree ve sepsis dediğimiz bu bakterinin kana karışması ile ortaya çıkan ağır hastalık tablosudur. 2 yaşın altındaki çocuklar ciddi enfeksiyon için en riskli yaş gurubunu oluştururlar.

Devamini Oku

En az Bir Yaşına Kadar Düzenli D Vitamini Verilmeli

Ülkemizde maternal D vitamini eksikliği önemli bir problem. Bu nedenle hayatın ilk haftasından itibaren beslenme tarzı ne olursa olsun (Formüla veya anne sütü fark etmez) tüm bebeklere en az bir yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar 400 ünite/gün D vitamini (günde 3 damla D vitamini) uygulanması gerekiyor. D vitamini eksikliği ülkemiz açısından önemli bir problem. Bu eksikliğin oluşmaması için kampanyaların düzenleniyor. Peki bebeğin anne sütü alması yeterli değil mi?

Devamini Oku

Ah! Şu Gaz Sancıları

Yeni anne ve baba olanların en çok şikayet ettiği konuların başında bebeğinin gaz sorunu geliyor. Kolik diye de adlandırılan gaz sancıları bebeklerin yaklaşık %20 sinde, 3 hafta-4 ay arasında görülen ağlama nöbetlerine denir. Esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, “Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak, bazı şekerlerin sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.

Devamini Oku

Çocuklarda Kasık Fıtığı İhmale Gelmez

Çocuklarda kasık bölgesinde en sık görülen hastalık kasık fıtığı olarak karşımıza çıkıyor. Doğumsal bir hastalık olan kasık fıtığı karın zarı uzantısının açık kalması sonucu oluşan keseye batın organlarının girmesi ile oluşuyor. Çocuklarda ağlama, gülme, ıkınma gibi karında iç basıncın arttığı hallerde kasık bölgesinde şişlik ortaya çıkıyor. Bu şişlik elle itilince kayboluyor. Daha çok erkek çocuklarda görülen kasık fıtığı, kız çocuklarında da sıkça görülmektedir. Kasık fıtığı %60 sağ kasıkta, %30 sol kasıkta,%10 oranında da her iki kasıkta da olabiliyor.

Devamini Oku

Çocukta İşitme Kaybı Öğrenmeyi Engelliyor!

İnsanlar arasında en önemli iletişim yolu konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma doğum sonrası öğrenilen bir davranıştır. Konuşmanın öğrenilmesinde en önemli unsur ise işitmedir. Çocukta işitme kaybı varlığı çocukta konuşmayı öğrenmeyi engeller ve dolayısı ile sosyal ve duygusal problemlere yol açar. Çocuklarda işitme kaybı doğumsal olanlar ve sonradan gelişenler olarak ikiye ayrılır. Bunlar da kendi aralarında kalıtımsal nedenler ve kalıtımsal olmayan nedenler olarak ikiye ayrılırlar.

Devamini Oku

Bebeğinizi hastalıklardan koruyun!

PAMUKÇUK

Bebeğinizin ağzında beyaz bir şeyler gördünüz ve bunların süt kalıntısı olduğunu düşündünüz ama temizlemeye çalıştığınızda kanamaya başladı. Bu demektir ki sizde ve bebeğinizin de mantar enfeksiyonu dolaşıyor. Pamukçuk olarak bilinen bu mantar hastalığı bebeğinizin ağzında sorun oluştursa da, aktivitesi daha önceden doğum kanalında monilyal (Monilia sınıfı mantar) enfeksiyon olarak başlamıştır ve bebeğinizin bu enfeksiyonu aldığı yerde orasıdır. Bu enfeksiyonun etkeni Kandida Albikansadlı bir mantardır ve bu organizma normalde ağız ve vajinada yaşar, hatta kadınlarda sık vajinal akıntı sebebidir.

Devamini Oku

Bebeklerde İshale Bağlı Sıvı Kaybına Dikkat

Çocuklarda en sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan ishal, genellikle hafif geçirilir ve kısa sürer; fakat bazen bu durum, özellikle bebeklerde ciddi bir sorun olabilir. Tedavi edilmediği takdirde ölüme kadar sebebiyet verebilen bu hastalığa karşı bilinçli olmak şarttır. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç Dr. Onur Kutlu, “ Çocuklarda ishal ve sıvı kaybı” hakkında bilgi verdi.

İshal (diyare) belirtileri nelerdir?

Bir çocuk normalden daha sık dışkılıyorsa ve dışkı kıvamı bozuk ve sulu ise ishal olmuş demektir. İshalle birlikte ateş, iştahsızlık, bulantı, kusma, mide ağrısı, kramp ve dışkıda kan ya da mukus (sümük) görülebilir.

Devamini Oku

Bebeğim 6 aylık

BEBEĞİNİZ NELER YAPAR?

Bebeğiniz bu ayın sonunda:

• Oturur duruma çekildiğinde başını gövdesi ile aynı seviyede tutabilir.
• A-guu ve benzeri sesli ve sessiz kombinasyonları yapabilir.
• Dik tutulduğunda bacakları üzerine bir miktar ağırlık verebilir.
• Yardımsız oturabilir.
• Birisine veya bir eşyaya tutunabilir.
• Kendi kendine kraker yiyebilir.

Devamini Oku

Bebeğim 5 aylık

BEBEĞİNİZ BU AYDA NELER YAPAR:

• Dik oturduğunda başını düz tutabilir.
• Karnının üstünde yatarken kollarından destek alarak göğsünü yerden kaldırabilir.
• Bir taraftan bir tarafa yuvarlanabilir.
• Bir üzüm kadar küçük nesnelere dikkat edebilir.
• Neşe ile çigliklar atabilir.
• Bir nesneye doğru uzanabilir.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>