Bebeğim 4 aylık

BU AYDA BEBEĞİNİZ NELER YAPAR

Biraz daha büyüdü di mi? Neredeyse delikanlı ya da genç kız oldu desenize! Bakalım neler yapabiliyorlar?
• Karnının üzerinde duruyorken başını 90 derece kaldırabilir.
• Yüksek sesle gülebilir.
• Yüzünün yaklaşık 15 cm üzerinde tutulan bir cismi 180 derecelik bir yay boyunca takip edebilir(bir taraftan diger tarafa).
• Dik durumda iken başini tutabilir.

Devamini Oku

Bebeğim 3 aylık

BEBEĞİNİZ BU AYDA NELER YAPAR

Bebeğiniz artık daha da büyüdü. Bu ayın sonunda şunları yapabilir:
• Karnının üzerindeyken kafasını 45 ile 90 derece arasında yukarı kaldırabilir.
• Yüzüne 15 cm uzaklıktaki bir cismi başından sonuna dek takip edebilir.
• Bebeğiniz yüksek sesle gülebilir.
• İki elini kavuşturabilir.
• Memnıniyet çığlıkları atabilir.
• Dik oturtulduğu zaman kafasını dik tutabilir.

Devamini Oku

Bebeğim 2 aylık

BEBEĞİNİZ BU AYDA NELER YAPAR?

• Gülücüğünüze gülücükle karşılık verebilir.
• 1.5 aylık olduğunda çıngırağa belli bir şekilde tepki gösterir. (ürkerek, susarak, ağlayarak)
• ağlama dışında sesler çıkarabilir.
• Karnının üzerindeyken başını 45 derece yukarı kaldırabilir.
• Dik oturduğu zaman başını dik tutabilir.
• Karnının üzerindeyken kollarının yardımı ile göğsünü yerden kaldırabilir.

Devamini Oku

Bebeğinizin ilk kontrolleri

• Bebeğin ağırlığı (doğumdan sonra %10 oranında azalmıştır, meraklanmayın. )
• Kafa çevresi, boy
• Gözde kırmızı röfle (ışık hüzmesinin gözün arka duvarına çarpıp geri gelmesi.)
• Kalp sesleri ve soluk alıp vermesi
• Böbrek, karaciğer, dalak gibi iç organların palpasyonla (dışardan elle ) muayenesi
• Yeni doğan refleksleri
• Kalçalar (çıkık olup olmadığını kontrol etmek için)
• Eller, ayaklar, kollar, bacaklar, cinsel organlar
• Göbek kordonunun geri kalan kısmı

Devamini Oku

Uyku bozukluğunda psikolojik etkenleri göz ardı etmeyin

Bebekler yetişkinlerden çok daha uzun süre uyuyorlar. Onların hem fiziksel büyümeleri hem de duygusal ve bilişsel gelişmeleri için uykunun çok gerekli olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebeple yeni doğan bebekler günlerinin 2/3 sini yani 16-17 saatini, 3-3.5 saatten uzun olamayan uyku periodları ile geçiriyorlar. 6. haftadan itibaren genellikle bebek gün içinde uyanık kalıp geceleri uyumaya başlıyor. 6. ayında ise bebek gününün hemen hemen yarısını uykuda diğer yarısını ise uyanık geçiriyor. Psikolog Özden Dandul, “Bebeğinin uykularının düzenli bir rutine girmesi ise ancak 12. 16. haftada söz konusu olabilir. Bebeklerin 70%’i 3. aydan sonra düzenli bir şekilde uyumaya başlarken 9. aydan sonra bu oran 90% ‘a çıkar.”diyor.

Devamini Oku

Bebeğinizin İletişim Yeteneğini Takip Edin

Her anne - baba bebeğinin bir an önce konuşmasını istiyor. Gerçekten bebeğinizin ilk sözcüğünü duymak inanılmaz bir keyif! Oysa bebeklerin konuşma yeteneklerini kendi hızlarıyla geliştirdiklerini de unutmamak gerek. Delaware Üniversitesi'nden Dr. Roberta Golinkoff, "Her bebeğin ilk yıllarındaki gelişim dereceleri kendilerine özgüdür. Ancak bu ebeveynlerin bebeklerinin dilsel gelişimini destekleyici bir yol ve etkileşimli bir çevre oluşturmasına engel değildir." diyor.

Devamini Oku

Bebek Masajı Hakkında…

Masaj bebekle anne arasındaki duygusal bağı güçlendiren, bebeğin tüm bedensel sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan güçlü bir iletişim yoludur. Anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahiptir. Anne karnında uzun süre sıvı ortamda kalan bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında yeni ortama alışmaları için kaslarının esnemesi ve hareketlerinin koordine olması gerekir. Bu gelişme döneminde masaj çok yararlı ve önemlidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Amerikan Pediatri Akademisi Üyesi Dr. Hayriye Aygar, masaj hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşıyor.

Devamini Oku

Bebeğinizi Mutlu Etmenin 10 Yolu

1-)Bebeğinizle birlikte oyun oynamak onun için en büyük mutluluktur. Onunla içinizden geldiği gibi oyun oynayabilirsiniz. Bu hem sizi hem de onu son derece mutlu eder. Onu günlük yaşamınızın içine katabilir, birlikte alışverişe çıkabilir, pusetiyle gezdirebilirsiniz. Sizin rahat ve sakin olmanız bebeğinize de yansır. Yumuşak, parlak renkli oyuncaklar onların mutlu olmalarını sağlar.

Devamini Oku

Bebeğinizle güçlü bir iletişim kurun

Peki doğduğu andan itibaren anne ve babalar ne yapabilirler? “Bebeğinizin bu girişimlerine karşılık vermek için onun gözlerine 20 -25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır. Bebeğinizi yumuşak dokunuşlarla okşayın, ona sık sık gülümseyin, şarkı söyleyin ve onunla sohbet edin. Bunların hepsi bebeklerle iletişim kurabilmenin en iyi yollarıdır.

Devamini Oku

Oyuncağı neye göre seçmeliyim?

Anne ve babalar oyuncakların kullanma talimatını mutlaka okumalı. Ses çıkaran birçok oyuncak uzun süre kullanıldığında veya kulağa yakın tutulduğunda çocuklarda duyma kaybına yol açabiliyor.

Oyuncak, çocuğunuzu hasta edebilir, yaralayabilir

Çocukların vazgeçemediği oyuncaklar, çocuk kişiliğini önemli ölçüde etkiliyor. Oyuncaklarıyla oynayan çocuk, problemleri çözmesini öğreniyor, kendi bedenini daha iyi tanıyor ve yeteneklerini daha çabuk geliştiriyor.

Devamini Oku

Çocuklar neden yalan söyler?

Yalan söylemek toplumumuzda en çok yadırganan ahlaki zaaflardan birisidir. Bundan dolayıdır ki aileler kendi çocuklarının yalan söylemesi karşısında kaygılanır ve bazen de onlara ciddi manada tepki gösterirler.

Aslında çocuklar 5-6 yaşından önce genellikle gerçekle<, gerçek olmayanı karıştırır ve hayallerini gerçekmiş gibi anlatırlar. Bu dönemde ailelerin “çocuğum yalan söylüyor” diye kaygılanmasına gerek yoktur. Ama bazı çocuklar bu evreyi de geçtiği halde yalan söylemeye devam ederler. Asıl dikkate alınması gereken bu süreçteki yalanlardır.

Devamini Oku

Çocuğum akşamları uykuya direniyor! Ne yapmalıyım?

Birçok ailede akşamları yatma saati ile ilgili çocuklarla ebeveynler arasında anlaşmazlıklar çıkıyor. Ya çocuğunuz yatmayı reddediyor ya da yattı yatacak derken yatağından tekrar kalkıyor.

Özellikle akşamları günün yorgunluğunu bir an önce atmak isteyen yetişkinler için bu durum son derece zahmetlidir. Hele bir de anne-baba çalışıyorsa ebeveynlerin zahmeti katmerleşiyor. Erken yaşlardan başlayarak çocuğa verilecek uyku eğitimiyle, çocukta gündüz uykusuna direnme, kendi yatağında uyumama gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Uyku problemi, eğer herhangi organik sebebe bağlı bir durum yoksa, ebeveynlerin özverisine bağlı olarak çözülebilir.

Devamini Oku

Çocuk Gelişiminde Kritik Yaşlar..!

Çocuk gelişimi fiziksel, zihinsel ve psikolojik birçok farklı özelliği ifade eden bir terimdir. Hamilelik sürecinden, ergenliğe kadar devam eden bu özellikler, birbiri ile ilişkili ve paralel bir seyir izler. Mesela, dil gelişimi, fiziksel ve zihinsel gelişimden bağımsız değildir. Dil gelişimindeki bir bozukluğu incelerken fiziksel ve zihinsel bir aksaklık olup olmadığı test edilir. Dildeki fiziksel bir bozukluk konuşmayı engellediği gibi, çocukta özgüven kaybı, sosyal fobi ve aşağılık duygusu gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Devamini Oku

Bir anlık öfkeyle sarstığınız bebeğiniz ölebilir!

Çok ağlayan bebekler karşısında öfkelerine hakim olamayan ebeveynler, şiddetle sarstıkları bebeklerinin ağır nörolojik (zihinsel) engelli olmasına neden olabiliyor.

Çocuk istismarı sayılan "Sarsılmış Bebek Sendromu''na maruz kalan bebeklerin 3'te biri hayatlarını kaybediyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Sağlığı Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Figen Şahin, "sarsılmış bebek sendromu'' adı verilen olayda, bebeğin hırsla sarsılmasının ciddi zararlara yol açabileceğini söyledi.

Devamini Oku

Acaba çocuğum hiperaktif mi?

DEHB çocuğun odaklanma ve dürtüsel davranışlarını kontrol etme kabiliyetini engelleyen, ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde başka psikiyatrik sorunların eklenmesine zemin hazırlayan bir bozukluktur. Bu teşhisin konulabilmesi için aşağıdaki belirtilerin uzun süre ve bir duruma bağlı olmaksızın hem evde, hem okulda, hem de çocuğun genel yaşantısında görülmesi gerekir.

Devamini Oku

Bebeğinizi sallayarak uyutmayın!

Annelerin bebeklerini uyutmak için ayağında ya da salıncakta hızlı sallaması beyinde 'bebek sallama sendromu' denilen ciddi hasara yol açarak, beyin kanamalarına neden olabiliyor.

Nöroşirürji Uzmanı Prof. Dr. Kaya Aksoy, beyin kanamasının, pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelebileceğini söyledi.

Devamini Oku

Bebekler neler yapabilir

1 aylık bebek, görebilir, duyabilir, 2 aylık olunca gülmeye, 4 aylık olunca ise cisimleri iki eliyle kavramaya, kendi kendine oynmaya başlar. 6 aylık bebek destekle oturabilir, 9 aylık olunca destekle birkaç adım bile atabilir...

Aşağıdaki gelişim kategorisi çocuğunuzun bulunduğu gelişim seviyesini daha iyi değerlendirebilmenizi sağlasa da, çocuğunuzun bu özelliklerin hepsini taşımasını beklemeyin. Unutmayın, her çocuk birbirinden farklıdır! Tavır, davranış ve vücut gelişimi çocuktan çocuğa farklılıklar gösterir...

Devamini Oku

Bebeğiniz neden ağlar?

Hiçbir anne ve baba bebeğinin ağlamasını istemez. Ama şu gerçeği de unutmamak gerekir ki, bebek sadece ağlayarak isteğini ve derdini anlatabilir. Kendinizi ilk 3 ayda bebeğinizin günde ortalama 2-3 saat ağlayabileceğine alıştırmalısınız. Genelde bebekler karınları acıktığında, altlarının değişmesi gerektiğinde ve etraflarındaki kalabalıktan sıkıldığında ağlarlar. Önceleri bebeğin tüm ağlamaları size aynı gibi gelebilir, ama zaman içinde ağlamalarının anlamını çözmeyi öğreneceksiniz.

Devamini Oku

"Yaşaşıın, biy yaşındayım"

İşte ayaktayım! Artık tek başıma yürüyorum. Kimseye ihtiyacım yok. Her şeyi karıştırıyorum. Çok zevkli, çok zevkli! İki de bir düşüyorum, ama bu kadarcık olur artık. Hem daha iyi de konuşuyorum. İlk defa büyüdüğümü hissediyorum. Burnumu, ağzımı, kulaklarımı, herşeyi biliyorum artık. Bu ay su çiçeği aşısı için doktor amcaya gittim. Bu hastalığa yakalanmayacağım inşallah ne güzel!

Devamini Oku

Annelerin korkulu rüyası; Ev kazaları

Güvenli yuvanız aynı zamanda bir tehlike alanı
Çocuıumuz ve kendimiz için en güvenilir olduğunu düşündüğümüz yaşam alanı evlerimiz; çocuklar için birbirinden tehlikeli tuzaklarla çevrili olabilir. Özelikle yeni yeni emeklemeye, yürümeye başlayan çocuklar için tehlike çemberi daha da daralır. Küçük çocuklar evde en fazla düşme, ilaç yutma, soluk borusuna cisim kaçması gibi tehlikelerle karşı karşıya kalır.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>