GEBELİKTE 2. AY

Sizdeki değişiklikler :

- Göğüslerinizde dolgunluk, şişlik , hassasiyet ,göğüs ucunda koyulaşma görülür.

- Plasenta gelişir ve daha fazla hormon salgılamaya başlar.

Devamini Oku

GEBELİKTE 1. AY

Sizdeki değişiklikler

- Düzenli olan adetinizi olmadınız ve sabah bulantınız başladı. Bunlar genellikle hamileliğin ilk belirtileridir. Adetinizin ilk olarak olmadığı bu dönemde yaklaşık 2 haftalık hamilesiniz demektir.Bulantı, kusmanın yanında tükrük salgısında da artış olabilir.
- Plasenta oluşmuş ve hormon yapmaya başlamıştır. Plasenta , bebeğinizin beslenmesini ve gelişmesini sağlayacak kordondur. Bebek gelişirken,bebeğinizi koruma görevi olan amniyotik sıvı da oluşmaya başlar.

Devamini Oku

Hamilelikte vücut temizliği

Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Özer Kutlu hamile bayanların vücut bakımlarında normal dönemden daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Devamini Oku

bebeğinizin oyuncakla oynama şekline dikkat edin

Bebeklerin oyuncaklarla alışılmışın dışında bir biçimde oynamasının otizm belirtisi olabileceği vurgulandı. Otistik bebeklerin oyuncaklarını çok daha uzun süreler eğip büktüğü, evirip çevirdiği ve objelere yandan baktığı belirtildi. ABD’li bilim adamlarının yaptığı ve “Autism” dergisinde yayımlanan araştırmada, bu bulgunun, otistik olma ihtimali bulunan çocukların durumunun ailelerce önceden saptanması ve tedaviye daha erken başlanmasını sağlayabileceği bildirildi.

Devamini Oku

Bebek odası için ekonomik çözümler

Bebeğinizin odasını mutlu ve huzurlu bir ortama dönüştürmek için hesaplı seçenekler.

Birkaç önemli detay
Bebeğinizin odasında rahat ve huzurlu bir ortam yaratmanız ruh sağlığı ve gelişimi açısından çok önemli. Fazla mobilya kullanmak karmaşa hissi yaratacağından algılamada zorluk çekebilir. Bunun yerine daha dingin dekore edebilirsiniz.

Devamini Oku

Çizgi Filmlere Dikkat Ediniz...

Öncelikli amaç, yaratıcılığı geliştirmektir. Güç hatta imkansız denilebilecek şeylerin göreli olduğu, insanların zorlandıklarında olağanüstü çareler geliştirebildiği

...

Devamini Oku

7 Yaş - İkinci Bunalım Dönemi

İkinci kaprisler döneminde çocuk kendini çeviren so­mut dünyaya hükmetmek sevdasındadır. Bu yaşta çocuk okula gider, ailesi içerisinde

Bu dönemin diğer adlan, "Hürriyete karşı ikinci atı­lım", "Yedi yaş bunalım dönemi", "İkinci kaprisler döne­mi", "Sosyal benliği keşfetme aşaması"dır. Başlama ve bitme zamanları için hatırda kalması kolay pratik tarif şu şe­kilde yapılabilir. Çocuğun ilkokul birinci sınıfa başlamadan, ilkokul ikinci sınıfa geçene kadar ki zaman içerisinde kendi­sini gösterir. Tabii bu dönemler bıçakla kesilmiş gibi tam olarak ay ve günlerle belirlenemez.

Devamini Oku

Uyku Sorunları ve Anne ile Uyumak

Anne babaların en sık karşılaştığı sorun çocuğu yatağa göndermek ve kendi başına uyumasını sağlamak konusundadır. Her gece yatağa gitme saati geldiğinde pazarlıklar yapmak, çeşitli bahaneler ileri sürmek...

Her çocuğun uyku düzeni ve süresi birbirinden farklıdır. Pek çok anne ile konuştuğunuzda kimi uzun süre uykusuz geceler yaşadığından bahseder kimi ise ilk günden bebeğinin uykusunun düzenli olduğunu anlatır.

Devamini Oku

18 ay "Cız" Dönemi...

18 ay "Cız" Dönemi...

Çocuğu 'cız' ya da 'hayır' komutları ile sus­talı maymuna çevirirseniz, çevreyi tanımasına engel olursunuz

Onsekizinci ayda istekleri anında doyurulması beklenen altben dönemi bitmelidir, çocuk benliğin 'dur bekle' kontrolüne hazırlanmalıdır. O halde, çevre­yi deneme yanılma yöntemi ile tanımasına olanak sağlanmalıdır. Yani aşırı korunan kollanan kucak ço­cukluğu bitmeli, çocuk çevreye salınmalıdır. Çeşitli çevresel uyaranlar içinde beyni daha çok uyarılır da ha çok gelişir. Deneme yanılma ile tecrübeleri artar. Kendine zarar verecek nesneleri keşfetmeli, uzak durması gereken gerçeklerle tanışarak onlardan uzak durmayı öğrenmelidir.

Devamini Oku

Emziren anne mönüsü

Bebeğin beslenmesi için anne sütünün enerjisi ve öğeleri, annenin yedikleri ile vücudundaki depolardan sağlanır.

KAHVALTI
...

Devamini Oku

Eğlendirirken egzersiz yaptırın

Bebekler hareketlidir. Onların hareketli olmasını sağlayan en önemli güdü, meraktır. Dış dünyayı merak eden bebekler, ilgisini çeken her şeyi anlamak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Devamini Oku

Hayatın ilk 28 günü

Hayatın ilk 28 günlük dönemi “yenidoğan” olarak tanımlanıyor ve bu hassas dönem özel ilgi ve bakım gerektiriyor. Doğumla birlikte gerçekleşen uyum sürecinde yapılacak hatalar yaşamsal problemlere yol açabiliyor.

Hücre seviyesinde başlayan yaşam döngüsünün birinci ve kolay olan bölümü tamamlanmak üzere... Gerçekleşecek doğumla birlikte 9 ayı aşkın süredir anne karnındaki rahat ortamda devam eden yaşam artık tek başına sürdürülmek zorunda. Önce nefes almak öğrenilecek, sonra beslenme ve sırasıyla diğerleri....

Devamini Oku

Çalışan Anneler İçin Emzirme Rehberi

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, gözleri ile konuşabildiği çok özel bir süreçtir. Bebek ile en yakın temas, emzirme ile sağlanabilmektedir. Mükemmel ve eşsiz bir besin içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynar.

Devamini Oku

Aklınıza Gelen Başınıza Gelmesin

Günümüzde çocuğa her alanda ilgi artarken bazı konularda ihmal edilmektedir. Bunlardan biri de özellikle ev ve yakın çevresinde çocuklara uygun bir mekanın sunulmamasıdır. Bunun yarattığı sorunlardan en önemlilerinden biri de güvenlik sorunudur. Çocuklar güvenli olmayan evlerde uğradığı kazalar sebebi ile zarar görmekte, kalıcı hasarlar ve hatta ölümlere uzanan sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Devamini Oku

Bebeğinizle sorunsuz yaşamanın 8 sihirli yolu

Bebekle ortak yaşamı olabildiğince sıkıntısız ve rahat geçirebilmek, bazı püf noktalarıyla sizin elinizde...

Evet, annelik zor bir sanat! Hele yeni bir anne için bebeğiyle birlikte geçirdiği ilk dönemler mutluluk kadar zorlukları da beraberinde getiriyor. Bebekle ortak yaşamı olabildiğince sıkıntısız ve rahat geçirebilmek, bazı püf noktalarıyla sizin elinizde... 9 pratik öneriyle bebekli yaşam sizin için artık daha kolay!

Devamini Oku

Sütten kesme teknikleri

Emzirme bebeğinize verebileceğiniz en büyük armağan. Ancak belli bir zamandan sonra bu hediyeyi geri almak zorundasınız.

Emzirme bebeğinize verebileceğiniz en büyük armağan. Ancak belli bir zamandan sonra bu hediyeyi geri almak zorundasınız. “Peki ya ne zaman?” sorusu sizin de aklınıza takıldıysa Alman Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç’ın önerilerini okumanızda yarar var.

Devamini Oku

Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz?

Yaz mevsiminin en sevimsiz misafirleri hiç kuşkusuz sivrisinekler. Kanla bulaşan bazı hastalıkları bulaştırma tehlikesi taşıyorlar, gerçi bunlar çok sık görülen hastalıklar değil ama, sivrisinek ısırığının verdiği kaşıntı ve sıkıntı özellikle çocuklarımız için büyük bir problem.

Devamini Oku

Bebeğinizi sağlıklı yetiştirmek için önlemlere hamilelikte başlayın...

Katkı maddeli gıdalar, çevre kirliliği, teknoloji ve günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız kimyasallar... "Sağlığımızın düşmanları" özellikle zayıf bünyeleri nedeniyle çocukları tehdit ediyor. Dr. Murat Yıldırım çocuk sağlığı konusunda ihmal edilmemesi gerekenleri aktardı...

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Murat Yıldırım, "Sağlıklı çocukların ancak sağlıklı çevrelerde büyüyebileceğini belirterek, çocuk sağlığı konusunda anne babalara önerilerde bulundu.

Devamini Oku

Doğum sonrasındaki kritik nokta: DEPRESYON

Bir noktaya dikkat ederek depresyondan en az zararla kurtulabilirsiniz...

Hanımların hayatlarında ki dönüm noktasıdır doğum ve sonrası. Vücudunuzda ki değişiklerle beraber ruhsal değişimlerde yaşanır.

İşte bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirmenin yolları...

Devamini Oku

Bebek Odası nasıl hazırlanır?...

Evinize mutluluk verecek olan minik bebeğimizin odasını hazırladınız mı? Peki odasını dekore ederken nelere dikkat etmemiz gerekir biliyor musunuz?

İşte anne adayları için birkaç önemli detay

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>