HAMİLE BAYANLAR AŞIRI TUZLU YEMEKLERE DİKKAT

Hamilelikte Ayaklarda Şişlik ve Bacaklarda Ödem Oluşmasına Karşın, Hamile Bayanların Aşırı Tuzlu Yemeklerden Uzak Durması Gerektiği Belirtildi.

Hamilelikte ayaklarda şişlik ve bacaklarda ödem oluşmasına karşın, hamile bayanların aşırı tuzlu yemeklerden uzak durması gerektiği belirtildi.

Hamilelikte ayaklarda şişlik ve bacaklarda ödem oluşmasının belli bir dereceye kadar normal bir fizyolojik değişim olmasına rağmen, aşırı tuzlu yemek ve fazla kilonun tehlikeli sonuçlar doğuracağına işaret ediliyor.

Devamini Oku

"Aileler 3 çocuk yapmalı"

"Aileler 3 çocuk yapmalı"
Doğum kontrol hapını geliştiren bilimadamının büyük pişmanlığı!

Doğum kontrol hapını geliştiren bilimadamı Carl Djerassi'nin geçtiğimiz hafta yazdığı makale büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Ünlü Avusturyalı kimyager'in Der Standart Gazetesi'nde yazdığı makalede Hristiyan Katolikler’in hâl⠓şeytani ilaç” olarak gördüğü hapın, bir nüfus felaketi yarattığını söyledi. Doğum kontrol hapının, nüfus dengesizliğinde payı olduğunu, Batı dünyasında cinsellik ve doğum arasındaki bağı yok ettiğini yazdı. Batılı ülkelerde nüfus azalmasından kendisini sorumlu tuttuğunu söyleyen Carl Djerassi ailelerin üç çocuk yapması gerektiğini ifade etti.

Devamini Oku

Anne sevgisi eksikliği "şıpsevdi" yapıyor

Neden çabuk aşık olunduğu ortaya çıktı.

Çocukluk yıllarında anne sevgisinden mahrum kalan gençler, üniversite yıllarında çok çabuk âşık oluyor, kendisine ilk ilgi gösteren karşı cinsten bir arkadaşının peşinden çok çabuk gidebiliyorlar. Zaman'ın haberine göre, gençler, çok defa içlerinde duydukları "sanlık" mutluluğun gerçek sevgi olup olmadığından habersiz, ilgi ve sevgi gördüğü kişilerin peşinden, pembe hayallerle yola çıkıyorlar. Halbuki çocukluk yıllarında doyurulmamış anne sevgisi, kişinin bir ömür boyu sevgiye muhtaç yaşamasına sebep oluyor. Kız ya da erkek fark etmiyor, anne sevgisi çocukluğun ilk yıllarında hayati önem taşıyor. Çocuk, özellikle ilk yedi yılda "doya doya" anne "sevgisini" ve "ilgisini" aldı ise hayatının geri kalan kısmını emin adımlarla ilerleyebiliyor, neyi neden istediğini iyi değerlendirebiliyor.

Devamini Oku

Çocuklarımız giderek şişmanlıyor

Araştırmalar, 25 yıl öncesine göre günümüzdeki çocukların daha şişman olduğu ortaya koydu.

Günümüz çocuklarının 25 yıl öncesine oranla daha şişman olduğu, çocuklarda obezitenin 5 yaşa kadar oluştuğu belirtildi.

İngiltere'de EarlyBird Diabetes'in 233 çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, çocuklar doğumdan ergenliğe kadar olan dönemde takip edildiler.

Devamini Oku

Güz aylarında doğan bebeklerin astım riski

Uzmanlar, güz aylarında doğan bebeklerin astıma yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, güz aylarında doğan bebeklerin astıma yakalanma riski daha yüksek.

Araştırmanın yapıldığı Vanderbilt Üniversitesi Astım Araştırma Merkezi'nin Direktörü Dr. Tina Hartert, grip ve soğuk algınlığı salgını sezonundan hemen önce doğan güz bebeklerinin, bu salgınların astımı tetiklemesi sebebiyle diğer aylarda doğan bebeklere göre yüzde 30 daha fazla risk altında bulunduğunu, ancak bunun önlenebilir olduğunu söyledi.

Devamini Oku

Gülen annelerin sütü mutlu ediyor

Anne sütünde bulunan melatonin hormonunun, bebeklerde uykusuzluk, sancılanma ve alerji problemlerini azalttığı, stressiz ve bolca gülen annelerin sütünde melatonin hormonunun daha fazla olduğu bildirildi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaptığı açıklamada, anne sütünün bebeğin gelişimi için büyük önem taşıdığını, anne ve bebeğin mutlu olması için doğumla birlikte yakın temas sağlanması, annenin bebeğiyle yakından ilgilenmesi ve bebeğe yeterince anne sütü verilmesi gerektiğini belirtti.

Devamini Oku

Emzirme bebeğin zekasını geliştiriyor

Kanada'daki McGill Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, emzirme ile artan zeka arasında güçlü bağlantı buldu.

Araştırmacılar, emzirme konusunda bugüne kadar yapılan bu en büyük araştırmanın sonuçlarına göre, emzirme çocukların zekasını artırıyor ve akademik başarılarını geliştiriyor. Genel psikiyatri arşivlerinin yeni sayısında yayımlanan Emzirme ve Çocuk Bilişsel Gelişimi başlıklı makalede doktor Michael Kramer, araştırma sonuçlarının, 6.5 yıldır incelenen 14 bin çocuktan elde edildiğini belirtiyor. Kramer, çalışmalarının, emzirmenin çocukları daha zeki yaptığına dair bugüne kadar en güçlü kanıtı sağladığına da dikkat çekiyor.

Devamini Oku

Bebekler ağlayarak iletişim kuruyor

Uz. Dr. Gülsemin Güloğlu, bebeğin aşırı ağlamasının anne-babalarda öncelikle bebekte bir sağlık sorunu olduğunu düşündürdüğünü belirterek, "Ancak bebeklerin ilk 3 ayda günde 3 saat kadar ağlayabilecekleri ve bunun normal bir süreç olduğu unutulmamalıdır" dedi.

Devamini Oku

GEBELİKTE VÜCUDUNUZDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Karnınız sürekli büyüyor. İşte size ağrılarınızla başa çıkmak için bazı ipuçları...

Hamile kaldığınız andan itibaren, hormonlarınız bebeğinize güvenli ve büyümeye elverişli bir ortam hazırlayabilmek için vücut sisteminizi değiştirmeye başlar. Bebeğiniz için gerekli olan bu değişimler size baş ağrısı, mide bulantısı veya sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar verebilir.

Devamini Oku

GEBELİKTE BESLENME-HAMİLELİKTE ALINMASI GEREKEN BESİNLER

Bebeğiniz sizden besleniyor, bu yüzden yemek düzeninizi değiştirmeniz gerekli mi? İşte ikinizin de ihtiyaç listesi ve nedenleri...

Siz de farkındasınız ki siz ve bebeğiniz artık yediğiniz her şeyi paylaşan bir ikilisiniz. Hamilelikte, özellikle de bebeğin hızla geliştiği son üç aylık dönemde, çok bilinçli beslenmezseniz her ikinizin de sağlığı için gerekli besinleri alamazsınız.

Devamini Oku

Karşılıklı oyun zekâyı geliştiriyor

Ancak bilgisayar oyunları değil arkadaş veya aile ile karşılıklı oynanan oyunlar öneriliyor. Bilgisayar oyunları çocuğun ihtiyacı olan paylaşma ve sosyalleşme gelişimini sağlamada yetersiz kalıyor
Amerikan Hastanesi Çocuk ve Yetişkin Psikiyatrisi Klinik Şefi Dr. Zafer Atasoy çocuklarımızın oyun seçimi konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.
* Oyunla çocuk zekasını geliştirmek mümkün mü?

Devamini Oku

Çocuklara verilebilecek ödüller

Çocuk eğitiminde kural koyarken istenen davranışları pekiştirmek istenmeyenleri durdurmak için en sık dile getirilen yöntem “ödül-ceza sistemi” olmaktadır. Ancak genellikle bu sistemin nasıl uygulanacağı dikkat edilmesi gereken önemli noktaları yeterince bilinmez.
En basit ifadeyle “ödül” istenen davranışı pekiştirmek için olumlu bir geri bildirimde bulunmak olarak düşünülebilir. Bu şekilde bakıldığında “gülümsemek” “aferin” demek de bir ödüldür. Hemen tüm canlılarda öğrenmeyi pekiştiren şeyler “ödüllerdir”.

Devamini Oku

Çocuklar en çok neye ihtiyaç duyar

Sevgi (koşulsuz): Hepimiz çocukları severiz. Ama çocukların sevildiklerini hissetmeye ihtiyaçları olduğunu unutabiliriz Sevdiğinizi hissettirmenin en kestirme yollarından birisi birlikte zaman geçirmektir.
Sınır (kendini bilebilmesi için): çocuğun kendisiyle başkaları arasındaki farkları kendisinin ayrı ve bağımsız bir birey olduğunu hissedebilmesi için sınırlara ihtiyaç vardır. Sınır dediğiniz de fazla bir şey değil yemeğin sofrada yenmesi uykunun yatakta uyunması bütün günün bilgisayar başında geçirilmemesi gibi temel düzenlemelerden ibarettir.

Devamini Oku

Çocuklar nelerden korkar

Çocukların korkuları yaş dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Daha küçük yaşlarda korkuların kaynağı sesken ilerki yaşlarda somut korkular ortaya çıkıyor. Bunlar:
2 yaş
En çok seslerle ilgili korkular sözkonusu: Özellikle tren kamyon gökgürültüsü sifonun çekilmesi elektrik süpürgesinin çıkardığı sesler. Karanlık büyük eşyalar koyu renk eşyalar ve şapkalar da korku unsuru bu yaştaki çocuklar için…
2.5 yaş

Devamini Oku

Çocuk kitabı seçmek

Yaşa göre kitap:
Çocuklar için kitap seçimi yaparken mutlaka çocuğunuzun gelişim düzeyine uygun kitaplar seçmeye çalışın. Çocuk kitapları kendi içinde seviyelere ayrılır ve her seviye farklı yaş grubundaki çocuklara hitap eder. Eğer kitabın seviyesini anlamıyorsanız bu konu hakkında satış elemanından bilgi almaya çalışın aksi takdirde aldığınız kitap çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun olmadığı için onun ilgisini çekmeyebilir.
Kitabın malzemesi:
...

Devamini Oku

Çocuk gelişiminde önemli noktalar

Tüm çocuklar gelişme ve duraklama evreleri gösterirler ve farklı alanlarda farklı hızlarda beceri kazanırlar. Bu nedenle bazı belirli becerilerde odaklanmak yerine çocuğun gelişimini bir bütün olarak ele almak gerekir. Aşağıdaki farklı gelişim evrelerini dikkate alarak çocuğunuzu bu aktiviteleri yapmaya cesaretlendirebilirsiniz:
13-15 aylar arasında:
· Kendi başına düzgün bir şekilde yürür.

Devamini Oku

Çocuğunuzun ruhunu okşayın

Günümüzde anne ve babaların başlıca kaygılarından biri çocuklarını en iyi şekilde yetiştirebilmektir. Dijital teknolojinin yaşamlarımıza hızlı girişine paralel olarak yaşamın kendisi de akıl almaz biçimde süratlendi.
Üstelik yaşam mücadelemizin detayları bizden bir önceki neslin dağarcığında da yoktu. Bu nedenle bizler onların tecrübe mirasından yoksun kaldık. Geçmiş örneklemelerden uzak bir anne babalık işleyişinin geleceğe yansımalarının neler olabileceğinin belirsizliği de bugünün anne babalarının kaygılarını arttıran faktörler arasında önemli bir yer edindi.

Devamini Oku

Çocuğunuzun hayali arkadaşları

Hayali arkadaşlar sağlıklı duygusal ve zihinsel gelişimin işaretleridir.
Çocuk tamamıyla kopma yaşamadığı sürece anne ve babaların endişelenmesi için bir neden yoktur. Hayali arkadaşların gelişim sürecindeki hizmetinin önemi anlaşıldığında bu kaygılarla başa çıkmanız daha kolay olacaktır.

Devamini Oku

Çocuğunuzu anlıyor musunuz

Çocuklarınıza büyük insanlar gibi davranır ve onların söz ve davranışlarına önem verirseniz kişilik gelişimlerine de katkıda bulunmuş olursunuz.
“Sen küçüksün demeyin”
Çocuklara (sen küçüksün) demeden sözlerini tartışmak ve anne babalarını eleştirmelerine izin verilmesi kendilerini ifade etmelerinde büyük yarar sağlar. Böylece özgüvenleri artar.

Devamini Oku

Çocuğunuza ilaç içirmek için

*Çocuğunuz ilaç içerken en az 45 derece açılı oturuyor yada ayakta duruyor olmalı.
Böylelikle boğulma olasılığı azalır.
*İlacı ağzının yan tarafından verin. Ağzının tam ortasından verirseniz öğürme refleksini başlatmış olursunuz. Tablet halinde olanları dilinin gerisine koyun yoksa tükürülme olasılığı artar.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>