Çocuğunuz ve oyuncaklar

Eskiden oyuncak çeşidi ne kadar sınırlıydı değil mi? Renkli çıngıraklar basıldığında ses çıkaran yumuşak tavşan ya da köpekler… Geçmiş yıllarda yararı gözardı edilen sadece çocukları oyalayıcı bir alet olarak düşünülen oyuncaklar günümüzde artık eğitim aracı olarak kabul ediliyor. Artık oyuncaklar bebeğin doğumundan itibaren onun gelişimine göre sınıflandırılıyor ve oyuncakların “susturucu” olmasından çok eğitici olması ön plana çıkıyor.

Devamini Oku

Yaramazlık ve zeka arasındaki ilişki

Yaramaz çocuğun zekâ yönünden normal çocuktan farkı yoktur. Sadece aşırı hareketlilik sonucu aile tarafından çocuklara nerede durulması gerektiği öğretilmediğinde ‘şımarıklık’ görülür. Çok hareketli çocukta ‘hiperaktivite bozukluğu’ denen sorun oluşabilir!
ZEKİ DEĞİL ŞIMARIK OLURLAR
Hareketli çocuk çok mu zekidir? Hareketlilik ile zekâ düzeyi arasında herhangi bir bağlantı yok.

Devamini Oku

Kardeş Sendromu

Her doğumda anne baba ve çocuk arasında özel bir bağ kurulur. Aile bireylerinin ilişkisi yeni bir boyut kazanır. Yeni bebek hastaneden gelir gelmez kardeşler arası rekabet ortaya çıkar ve bazen uzun yıllar süregelir. Yeni kardeşten kurtulmak istemesi çocuğun kötü kalpli olduğunu göstermez.
Kıskançlık doğaldır ve çok acı verir. Ancak dinamiktir ve çocuğun geleceğe doğru ilerlemesini sağlar.

Devamini Oku

Kendi kendine giyinmeyi öğretin

Çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde bazı becerileri kazanmaya başlarlar. Kendi kendilerine giyinmeyi öğrenmek de bu becerilerden biridir. Eğer doğru zaman ve yöntemler seçilirse öğrenme daha kolay olacaktır. Unutmayın ki çocuklara kendi kendine giyinmeyi öğretirken sabırlı olmak gerekiyor.

Devamini Oku

Küçük yaralanmalar

Önce sakin olun! Bilmelisiniz ki siz ne kadar dikkat ederseniz edin bütün çocuklar düşe kalka büyür ve mutlaka ufak tefek yaralarla tanışır. Önemli olan; ilk müdahaleyi nasıl yapacağınızı ve hangi durumlarda doktora başvuracağını bilmeniz… İşte bilmeniz gerekenler…
Çocukları İlahi bir güç korur gibidir. Merakla olabilecek kötü sonuçları hiç hesaba katmadan yaptıkları tehlikeli hareketler sonucunda zaman zaman yaralanmalar kaçınılmaz olmaktadır. İlk adımlarını atarken tekrar tekrar yere düşerler.

Devamini Oku

Çocuklarınızı dinleyin

Konuşmak ve dinlemek insan iletişiminin en önemli iki parçası. Onlar olmadan yaşam herhalde oldukça zor olurdu bizim için. Varolan bu imkanımızı en iyi ve en etkili biçimde kullanmamız diğer insanlarla olan iletişimimizi kolaylaştırdığı kadar birbirimizi daha iyi anlamamızı da sağlıyor.

Devamini Oku

Dinlemeyi öğrenmesini sağlayın

Dinleme yeteneği önemli bir okuma öncesi beceridir. Okumayı öğrenebilmek için dinleyebilmek ve harflerin verdiği sesi işitmek bunların nasıl bir araya gelerek başka sesler oluşturduklarını anlayabilmek gerekir.
Çocuğunuzun dinleme becerilerini desteklemeniz açısından bazı öneriler:
* Onunla kafiyeli kelime oyunları oynayın.

Devamini Oku

Düzenli olmayı öğretin

Bireylerin daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaları için düzenli yaşamaya önem vermeleri ve bu yaşam stilini benimseyecek alışkanlıklara sahip olmaları gerekmektedir. İnsanların bir kısmı doğuştan sahip oldukları bir eğilimle düzenli yaşamayı kendi kendilerine seçerler bir kısmı ise bunu toplumda yaşayarak öğrenir ve sonra bunu bir yaşam biçimi olarak benimser. Bu alışkanlıkların bireyde en iyi şekilde oluşmasını sağlamak için bireylere küçük yaşlarda eğitimler verilmeli ve onları bu şekilde yaşamaları için teşvik etmek gerekli. Aksi takdirde çocuklar ileri yaşlarında birçok sıkıntı ile karşılaşacak ve kaliteli yaşamdan uzaklaşacaklar.

Devamini Oku

Çocuklarda Saygı Kavramı

Çocuklara SAYGI kavramını öğretmek için ebeveynlere düşen çeşitli görevler vardır:
-Saygıyı Kendinizde Örnekleyin; Karşındakini gerçek anlamda dinlediğinizi gösterin. Özellikle çocuğu dinlerken “Dinliyorum!” diye belirtin ve gerçekten dinleyin.

Devamini Oku

Yaşa göre sosyal ve kişilik gelişim

İlk üç ay içinde
Anneyi tanıyarak tepki verir konuşulunca dinler kucağa alınınca susar nesneleri takip eder gülümser.
Üç altı ay arasında
Anne babasına sarılarak kucaklar nesneleri ve yiyecekleri ağzına götürür kendiliğinden gülümser elini uzatır.
Altı oniki ay arası

Devamini Oku

Standart Yaşa göre hareketsel gelişim

İlk üç ay içinde
Gözleri ile hareket eden şekilleri takip edebilir kucağa alındığında kafasını dik tutabilir yüz üstü yatarken kafasını bir miktar yukarı kaldırabilir ve yanlara çevirmeye çalışır kollarını hareket ettirebilirellerini yumruk haline getirebilir.
Üç altı ay arasında
Nesne ve oyuncakları yakalamaya çalışır onlara uzanmaya çalışır eline aldığı nesneleri ağzına götürmeye çalışır hoşuna giden nesnelere uzanmaya çalışır. Kafasını yüz üstü yatarken tam dik kaldırabilir. Kafasını tutabilir.

Devamini Oku

Standart makat tıkanıklığı anüs imperforatus

Eğer yeni doğan bebeğiniz kapalı bir anüsle dünyaya gelmişse anal açıklık tıkanıktır. Sonuç olarak dışkının dışarı çıkması için hiçbir geçit yoktur.
Anüs ve rektumun doğuştan gelen anormallikleri 500 çocuktan birinde meydana gelen küçük anormallikler ve 5000 doğumdan 1 inde meydana gelen büyük anormallikler ile oldukça sık rastlamaktadır.
Anal ve rektal anormalliklerle doğan çocuklarda üreme organı anormallikleri gibi diğer doğum kusurlarının da ortaya çıkma oranı oldukça yüksektir.
Kapalı anüs olgusun

Devamini Oku

bebek ve çocukta parmak emme

Parmak emme her sağlam çocukta bebeklikte görülen normal bir davranıştır. Genellikle 2 yaşına kadar kendiliğinden bırakılır. Daha sonraki yaşlarda ve özellikle 5-6 yaşından sonra devam ederse arzu edilmeyen bir alışkanlık olur. İnsana bir zevk bir doygunluk sağlayan herhangi bir şeyin tekrarı kısa bir süre sonra alışkanlık haline dönüşür. Çocuk emmeden doğal olarak bir doygunluk hissettiği için herhangi bir doyumsuzluk hissettiğinde parmak emmeye başlar.
İleriki yaşlarda parmak emme aslında anne babaya karşı bir uyarı sayılmalıdır. Çünkü çoğu kez parmak emmenin altında ruhsal bir gerginlik doyumsuzluk can sıkıntısı baş kaldırma yalnızlık duygusu kısaca mutsuzluk vardır. Çocuk parmak emmeyi huy edinerek anne ile babasını kendisi ile ilgilenmeye itmektedir.

Devamini Oku

Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı bir hastalık olarak değil belirti olarak kabul ediyorlar.
-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.
Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

Devamini Oku

Bebeklerde diş çürüğü

Bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir?

Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Devamini Oku

Pişik: En Sık Görülen Cilt Problemi

Annelerin sıklıkla karşılaştığı cilt sorunlarının başında pişik geliyor. Cildin bebek beziyle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik adı veriliyor. Öyle ki İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 1 -5 yaş arası çocuklarda yüzde 20 oranında pişik tanısı konmuştur. Bebek bezinin hassas bebek cildine sürtünmesi ve bölgenin sık temizlenmemesi sonucu henüz yeterince gelişmemiş olan cilt üzerindeki koruyucu tabaka iyice zayıflıyor ve zararlı maddelerin cilde kolayca geçmesine sebep oluyor. Aynı zamanda uzun süre kapalı kalan bez bölgesindeki idrar ve dışkı da cildi tahriş ederek kızarıklık ve pişiğe yol açan en önemli sebepleri oluşturuyor. Pişik oluşumunda bebeğinizin poposu kırmızı ve iltihaplı olur bez bölgesinin çevresinde kabarık şişlikler görülüyor.
...

Devamini Oku

Apandisit

Apandisit her yaşta görülebilmekle beraber süt çocuklarında nadirdir. Sıklık 2-3 yaşlarından sonra giderek artar sıklığı 14 yaşından küçüklerde 4/1000 olarak bildirilmektedir. Erkeklerde daha sık görülür.

Apandisite yol açan genellikle organik veya inorganik maddelerin appendiks bölümünde birikimi sonucu oluşan dışkı tıkacı ile lümenin daralmasıdır. Barsak enfeksiyonları yabancı cisim kronik enfeksiyonlar tümörlerde apandisit nedenleri arasındadır.

Büyükçe çocuklarda apandisitin klasik bulguları giderek karnın sağ tarafına doğru daha belirginleşen karın ağrısı bulantı kusma ve hafif ateştir. Bazen kabızlık veya ishal olabilir.

Devamini Oku

Hidrosefali

Hidrosefali sorunu ile dünyaya gelen bebekte beynin beyin omurilik sıvısı üretme yeteneği ile onu emme yeteneği arasında bir dengesizlik söz konusudur.

Hidrosefalili bir bebeğin kafatasının içinde serebrospinal sıvı (beyin omurilik sıvısı-BOS) birikimi olur ve bu da kafatasının son derece büyümesine yol açar.

Bu durum kusurunun rastlanma sıklığı farklı popülasyonlarda değişik oranlarda sahip olmakla birlikte ortalama olarak har 1000 doğumda 1 vaka şeklindedir.

Devamini Oku

İnmemiş Testisler (Kriptorşidizm)

Testislerin doğumda skrotum tabanına inmemiş olması olarak tanımlanır.

Zamanında doğan erkek bebeklerin %3-4’ünde inmemiş testis görülür. Prematürelerde bu oran % 30’a varabilir. Çocukların çoğunda ilk üç ay içinde testis kendiliğinden iner. 3 aylıktan sonra inmemiş testis görülme sıklığı % 0.8’dir. Vakaların çoğunda (%80) inmemiş testis tek taraflıdır.

Devamini Oku

Doğum Lekeleri ve Yeni Doğan Deri Bozuklukları

MİLİA

- Yeni doğmuş bebeğin yüzünde bulunan sivilceye benzeyen küçük beyaz yumru ya da kistlere denir.

- Kıl foliküllerinde oluşan yüzeysel deri kistleridir.

- Alındaburun ve yanaklarda 1 mm çapında beyaz şekilde görülürler.

- Birkaç hafta içinde kendiliklerinden düzelirler.

Miliaria (Ter Retansiyon Sendromu)

- Ter kanallarının mekanik tıkanması sonucu geçici toplu iğne başı büyüklüğünde kabarcıklardır.

- Genellikle sıcak ve nemli çevre koşullarında oluşur.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>