Nezle – Rinit - Rinofarenjit

Rinit bildiğimiz nezlenin tıptaki adıdır. Açık renk burun akıntısı ile başlar sonra bu akıntı kalınlaşır rengi koyulaşır. Ateş fazla yükselmez çocuğun genel durumu iyidir. Küçük bebeklerde burunun tıkanması yemek yemesinde uyumasında zorluk çıkartırsa da basit bir hastalıktır.

Burunu serum fizyolojik damlatarak açmalı burun damlaları kullanılabilir ama yağlı ve damar sıkıştırıcı maddeler ihtiva etmemelidir.

RİNOFARENJİT :

Bu burun arkası ve larenks bölgesine yayılmış bir nezledir. Çoğu zaman ateş yükselebilir (ani olursa havale geçirebilir) öksürük gıdayı reddetme ishal görülebilir.

Devamini Oku

Uçuk (Herpes)

Özellikle deri-mukoza birleşme yerleri Toplumun %20-40’ında görülen bir herpes enfeksiyonudur.

Lezyon ağrı ve kaşıntı hissi ile başlar. Bir iki gün sonra önce kırmızı sivilceler oluşur sonra bunlar su toplar parlak açık bir renk alırlar. Daha sonra kuruyup kabuk bağlar ve 10 gün sonra yok olurlar. İz bırakmazlar. Grup halinde çıkan ve kaybolan lezyonlardır.

Devamini Oku

Bebek Giysilerinin Yıkanması

Bebeğinizin tenine değmeden önce bütün giysilerin yıkanması gerekir. Giysilerin marka etiketlerini çıkarırsanız bebeğinizin cildinin tahriş olmasını önlersiniz.
Bebeğinizin cildi için giysilerini yıkarken cildinin tahriş olmaması için çamaşır suyu ya da buna benzer deterjanlarla giysileri yıkamayın. Bebekler için özel olan temizlik malzemeleri ve yumuşatıcıları kullanın. Çamaşırlarını kurutmanın en iyi ve en sağlıklı yolu açık hava ve güneşte kurutmaktır. Giysileri radyatöre asmak ya da çamaşır kurutma makinesine atmak sağlıklı değildir.

Devamini Oku

Ayakkabı Seçimi

Yürümeyi öğrenirken bebeğinizin yalınayak olması onun daha rahat dengede durabilmesini sağlar. Bebeğiniz dışarıda yürüyecek kadar büyüdüğünde bebeğinizin ayağında yapısal bir bozukluğa meydan vermemek için uygun bir çocuk ayakkabısı kullanmak çok önemlidir. Patik ve esnek ayakkabılar ayağı sıcak tutmaya yarar ama yürümeye başladığında çocuğunuza uygun bir ayakkabı almalısınız. İlk yürüme ayakkabısının topuk kısmını destekleyen derinin biraz sert ve tabanın esnek olması gerekir. Ayak bileğinin hareketini engelleyen ve yürümeyi güçleştiren ayakkabı ve botlardan kaçınmalısınız.

Devamini Oku

Bebeğinizi Ağlarken Sakinleştirmenin Püf Noktaları

Eğer bebeğinizin ağlama nedenini bulamıyorsanız aklınızda kendinize bir kontrol listesi hazırlayın. Önce en son ne zaman karnını doyurduğunuzu düşünün üç saat kadar önce doyurdunuzsa yemek yedirmeyi deneyin. Eğer daha yeni yediyse bezini kontrol edin. Bezi temizse o an içinde bulunduğu ortamdan uzaklaştırmayı deneyin. Bu şekilde ağlama nedenlerini eleyerek neden ağladığını bulabilirsiniz. Bebeğinizi Sakinleştirmenin Püf Noktaları: Ona emmesi için bir şey verin! Bebeğinizi emzirebilirsiniz biberon emzik ya da diş kaşıyıcı verebilirsiniz.

Devamini Oku

Bebekte pişik

Pişik bebeklik döneminin en sık karşılaşılan sağlık problemidir. Bebeklerin yanısıra daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilmektedir.
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 20 aydan küçük bebeklerin %65′inde en az bir kez pişik oluşmaktadır.Türkiye’de ise 0-1 yaş arasındaki bebeklerin çok büyük bölümünde pişik oluşmaktadır.
Pişik Nasıl Oluşur?

Devamini Oku

Suyu bebeğinize sevdirin

Hem sizin hem de bebeğinizin hoşlanacağı bir banyo için suyu sevmesini sağlayın ve yıkanma işlemini 5 dakikadan fazla sürdürmeyin.
Her konuda ilgi ve sevginize ihtiyaç duyan bebeğinizin bakımı sırasında karşılaşacağınız sorunları arka arkaya sıralamak gerekirse; banyo ‘yaptıramamak’ ilk beşte yer alır. Kimi zaman su sıcaklığından kimi zaman da yanlış şampuan seçimi nedeniyle bebeğiniz huysuzluk yapabilir.
Kış aylarında haftada 2 ya da 3 gün yaz aylarında ise günaşırı banyo yapılmasını uygun gören uzmanlara göre; özen gösterip dikkatli davranarak bebeğinize kahkahalar eşliğinde aaaifli bir banyo yaptırabilirsiniz…

Devamini Oku

Yeni doğan bebeklerde sarılık

Bilirubin nedir ?
Kana rengini veren kırmızı kan hücreleri hemoglobin denen bir madde içerirler. Yaşam süreleri kısa olan bu hücrelerin ölmesi sonucu ortaya çıkan hemoglobin sarı renkli bilirubine dönüşür. Normal yenidoğanlar ihtiyacından fazla kırmızı kan hücrelerine sahip olduklarından ve karaciğerleri henüz yeteri kadar olgunlaşmadığından oluşan bilirubini hemen kandan uzaklaştıramazlar. Daha büyük bebekler çocuklar ve erişkinler bilirubini çabucak kandan uzaklaştırırlar.
Bebeğimin sarardığını nasıl anlayacağım ?

Devamini Oku

Bebek Diş Çıkartma

Dişler Çıkarken Neler Olur?
Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir :
Salya Akıtmak : Birçok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır.Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır.

Devamini Oku

Bebekler ve güneşlenme

Bebek biraz güneş ışığına maruz bırakılmalıdır. Fakat bunda aşırıya kaçılmamalıdır. Direkt güneş ışığı kemik ve dişlerin gelişmesi için gerekli bir vitamin olan D vitamininin ciltte oluşmasını sağlayan ultraviyole ışınları içerir. Çoğu bebeklere aynca destek olarak D vitamini verilmelidir.
Güneşe çıkmanın tehlikesi güneş yanığı olabilir. Eğer bebek arabasında ya da herhangi bir iskemlede bir ila iki saat güneş ışığına maruz bırakılmış ise güneş yanığı olabilir. Güneş yanığı yalnızca acı verici olmakla kalmaz aynca bebeğin nazik cildinin zarar görmesine neden olur.

Devamini Oku

Bebekler ve Banyo

İlk aylarda bebeği sabahları özellikle beslenmeden önce yıkamak daha rahat olacaktır; çünkü bebek bu esnada daha sakin olacaktır. Bazı anneler akşamları bebeğin babası eve geldiğinde onun da yardımıyla yıkamayı tercih ederler.
Bebeği ne sıklıkta yıkayacağınız size bağlıdır. Bazı doktorlar her gün yıkamayı önerirken bazıları özellikle bebeğin cildinin kurutulmasının zor olduğu kış aylarında iki günde bir banyoyu uygun görmektedirler. Bebeğin bezi ve ağzı her gün iyice temizlendiği sürece bebek günlerce banyo yapmadan durabilir.
Mutfak bebeği yıkamak için en uygun yerdir. Çünkü çoğu evde özellikle soğuk kış günlerinde mutfak en uygun ısının bulunduğu yerdir.
Narin ve küçücük bir bebeği yetişkin insanların banyosunda yıkamak bazı anne ve babalar için zor ve rahatsızlık verici olabilir.

Devamini Oku

Bebekle beraber seyahat etmek

Tatil planlarını yapmaya başladınız. Belki de bu bebeğinizle birlikte çıkacağınız ilk tatil olacak ve yolculuk boyunca nelere dikkat etmeniz gerektiğini nelere ihtiyaç duyabileceğinizi merak ediyorsunuz. İşte size birkaç küçük öneri:
• Esnek olun ve tatil programınızı bebeğinizin çeşitli ihtiyaç ve durumlarına göre değiştirilebilir biçimde hazırlayın. Bir gün içerisine birden fazla aktivite koymamaya çalışın. Böylelikle bebeğiniz yorgun ya da herhangi bir aktiviteye katılamayacak durumda olduğunda son dakika ayarlamalarını yapmanız daha kolay olur.

Devamini Oku

Bebekler Konuşmaya nezaman başlar

Her anne ve baba bebeğinin bir an önce konuşmasını ister değil mi? Ancak bazı çocuklar için konuşmaya başlamak zaman alabiliyor. International Hospital Konuşma ve Lisan Patolojisi Uzmanı Burcu Ardaman konuşma ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını veriyor.
Bir çocuk hangi yaşta konuşmaya başlar?
Uzm. Burcu Ardaman : Bebeğin hayatının ilk birkaç haftası yemek yemek ve uyumak gibi biyolojik olaylardan oluşsa da çok geçmeden anne babalar ikili iletişime şahit olmaya başlarlar. Bebeğin anneye bakıp gülümsemesiyle tek taraflı olan iletişim bebeğin bir tepki vermesiyle çift taraflı hale dönüşür.

Devamini Oku

bebeklerde 0-3 Ay Uyku

Yenidoğanlar çok uyurlar. İlk haftalarda günde 14-18 saat bir aylık olduğunda ise 12-16 saat uyurlar. Pek çok bebek iki dört saatten daha uzun süre uyanık kalamazlar.
Sonuç? Bebeğiniz için pek çok uyku ve sizin için düzensiz ve yorucu bir program. Sizin göreviniz yeni doğan bebeğinizin isteklerine cevap vermektir bu yüzden büyük ihtimalle altını değiştirmek beslemek ve onu rahat ettirmek için gece boyunca pek çok kez kalkmalısınız.
Neler oluyor ?
Bebeklerin uyku döngüleri yetişkinlere göre çok kısadır ve bebekler beyinin olağanüstügelişimi için gerekli olan REM uykusunda çok daha fazla zaman harcarlar. REM uykusu diğer uyku zamanlarına göre daha hafiftir ve kolaylıkla bölünebilir.
Bu önceden önceden tahmin edilememe durumu bebeğiniz için gerekli bir evredir ve uykusuz kaldığınızda size sonsuzluk gibi gelse de aslında çok uzun sürmez.
Sırada ne var ?

Devamini Oku

bebekte 6 - 9 Ay Uyku

Bu dönemde uyku alışkanlıkları
Altı ay döneminde pek çok bebek günde toplaam 12-15 saat uyur ve bir seferde uzun süre kesintisiz uyuma yetisi vardır.
Altı dokuz ay arasındaki pek çok bebek gündüz uykularını biri sabah biri öğleden sonra olmak üzere iki bölümde toplar.Bebeğiniz günde üç kısa uyku uyursa da kaygılanmayın.

3 ay döneminde pek çok bebek gece uykusu ve gündüz kısa uykuları da dahil olmak üzere günde 12-15 saat uyurlar.
Uyku eğitimi için elverişli zamanlar ( veya fırsatları )
Bebekler genellikle 3 ay civarında daha düzenli uyku/uyanıklık alışkanlıkları geliştirirler ve pek çoğu gece beslenmesini azaltır.

Devamini Oku

Çocuklarda 9 - 12 Ay Uyku

Bebeğiniz dokuz aylık olduğunda 11-14 saat gece uykusu ve bir ya da iki saatlik iki gündüz uykusu uyur.
Uyku eğitimi için hazır olma
Eğer bebeğiniz hala sizin aile hayatınız ile uyumlu uyku alışkanlıkları geliştirmediyse şimdi bir takım uyku eğitimi metodları denemek için iyi bir zamandır. Uyku eğitimi metodları bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına gece daha uzun uyumasına ve daha düzenli saatleri olmasına yardımcı olur.
Bütün gece kesintisiz uyumak

Devamini Oku

Anne Sütü Geniş Bilgi

Anne memesinden süt salgılanmasını Prolaktin adındaki hormon sağlar. Prolaktin hormonun uyarılması ile süt salgılanmaya başlar. Bu hormonu uyaran etki bebeğin anne memesini emmesidir.Yani bebek ne kadar çok emerse o kadar çok süt salgılanır.
Anne sütünün besinsel ve hücresel içeriği sabit kalmayıp sütün üretim basamağına göre çocuğun erken veya zamanında doğmasına göre anneden anneye ve günden güne değişir. Anne sütü emzirmenin ilk günlerinde koyu sarımsı bir sıvı olarak salgılanır ve buna Kolostrum adı verilir. Kolostrum yüksek değerli protein antikor ve mineral içerir. Bu süt doğumdan itibaren sadece bir kaç gün üretilir ve bebeğin ihtiyacı olan tek besindir. Süt emilmeye başladıktan sonra bileşiminde bir takım değişimler gerçekleşir. (Protein ve mineral miktarında düşme gözlenir; yağ laktoz ve enerjisi ise artmaya başlar.) Bu dönemde salgılanan süte ise geçiş sütü denir ve bu yaklaşık iki hafta sürer. Daha sonra daha açık renkte ve daha sıvı olan olgun süt üretilmeye başlanır.

Devamini Oku

Anne Sütü Anne sütü nasıl Sağılır

Süt bebek istedikçe verebilecek miktarda sağılmalı
Hasta bir bebeğe yeterli sütü sağlamak için en az her üç saatte bir sağma yapılmalı
Süt bir iki hafta sonra azılıyor gibi ise süt üretimini arttırmak için süt bir iki gün sık (her yarım saatte bir ya da saatte geceleri ise en az her üç saatte bir) sağılmalı
Anne işe gittiğinde bebeğine süt bırakmak istiyorsa işe gitmeden önce olduğunca çok memeyi boşaltmalı ayrıca işte de sağmalı
İş yerinde süt akması ya da tıkanık meme oluşumunu önlemek için gerektiği kadar boşaltmalı.
Sağılmış Sütün Saklanması
Sağılmış süt bardağının ya da kabının üstünü kapatılır. Evin en soğuk yerine konulur.

Devamini Oku

Bebeğe Tuvalet Eğitimi

Doğaldır ki bu arada özgürlüğünün sınırlarını da zorlamaktadır çocuk. Bu döneme “özerklik dönemi” diyoruz yani her şey çocuğun kendisinin elindedir ve böyle olmasını ister. O yüzden de anne ile sürtüşmenin başladığı bir dönemdir Sonsuz bir merak içinde özgürlüğünün tadını çıkarmak için yola çıkmıştır o. Anne ise durdurmak sınırlamak için beklemektedir. “Dur yapma gitme alma çıkma elleme” şeklinde engellerle onun ardındadır. Bunun sonucu çocukta anneye karşı anneye yönelik duygularında bir çatışma ortaya çıkar. Bu dönem çocuğu bir yandan anneye bağımlıdır ondan tümüyle kopmamıştır gereksinim duymaktadır; Bir yandan da onun dediklerini yapmama kendi sınırlarını anneye tanıtma konusunda anneyle kıyasıya bir şavaşım içindedir Bu özerklik savaşımı kendini anneyle çocuk arasında belirgin olarak kendini üç alanda gösterir: Tuvalet eğitimi beslenme ve uyku alanları.
Bu döneme ” anal dönem “ “tuvalet eğitimi dönemi” de denilmektedir.

Devamini Oku

Anne Babaya Tavsiye

Bebeğinize kundak yapmayınız. Aksi taktirde kalça çıkığına neden olabilirsiniz. Tulum giydiriniz ve ara bezini tutunuz.
* İlk bir ay iki saatte bir anne sütü ile besleyiniz: Anne sütü yeterli değilse doktorunuzun önerisine göre mamaya başlayınız.
* Göğüs temizliğine dikkat ediniz. Emzirirken her iki göğsünüzü de kullanınız.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>