Çocuklarınızı çok öpmeyin, öptürmeyin’

Prof. Dr. Yavuz Baykal şunları kaydetti:
“Öpücük hastalığı yani infeksiyöz mononükleoz (İM) daha çok çocuk ve genç erişkinlerde rastlanan boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyümeyle kendini gösteren bir hastalıktır. Ebstein Barr virüsü (EBV) tarafından oluşturulan enfeksiyon tükürük ve boğaz salgısıyla çıkarılır yakın temasla (öpücük) kan yoluyla veya enfeksiyonlu eşyalarla kişiden kişiye geçer.”

Devamini Oku

Masaj yapılan bebekler uyanık oluyor

Çocuğu ile ilişkileri kopuk annelerin dünyaya getirdikleri bebeklerin büyüme geriliği gösterdiği belli bir süre masaj yapılan bebeklerin ise daha aktif ve uyanık oldukları belirtildi.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. İsmail Özcan son yıllarda bebeklerde masajın tedavi amaçlı kullanımı üzerine araştırmalar yapıldığını hatırlattı. Özcan "Berlin Üniversitesi'nde başlarına masaj uygulanan kurbağaların daha aktif ve kuvvetli olduğu ortaya konmuştur. 1940'lı yıllarda bebeklerin sıkça kucaklanmasının solunumu ve dolaşımı uyardığı zayıf ve düzensiz solunumun düzelmesine katkıda bulunduğu yönündeki araştırmalar vardır." dedi.

Devamini Oku

Bebek gelişimi

Çocuğunuzun gelişimini takip edebilirsiniz

Bebek ve Gelişim bölümümüz ortalama olarak bir bebeğin gelişimi gözönüne alınarak hazırlanmıştır.
Her bebeğin gelişimi kendisine özel ve özgü olarak gelişir bebekten bebeğe bu gelişim aşamaları farklılık gösterebilir. Bebeğinizin gelişiminin aşağıda anlatılan durumlara uymaması mutlaka bir sorun var anlamına gelmez.
Bebeğinizin gelişim seyrini mutlaka her kontrolde doktorunuzla paylaşmalısınız.

İki haftalık bebeğiniz neler yapabilir?
...

Devamini Oku

Ciltte Pullanma (sebore egzeması)

Halk arasında konak da denilen pullanma (sebore egzaması) her yaşta ortaya çıkabilecek çok rastlanan bir problemdir ancak bebeklik ve ergenlik döneminde daha çok rastlanır. Pullanma çoğunlukla bebeğin hayatının ilk ayında başlar ve çocuk ilk yaşına girene kadar problem olarak devam edebilir. Bunun nedeni bilinmemektedir.

Devamini Oku

Kalbi hasta olan çocuk çabuk yoruluyor

Doğuştan kalp hastalıklarının en belirgin özelliklerinden biri bebeğin anneyi emerken çabuk yorulmasıdır. Anne bebeği takip etmelidir.

Doğumsal kalp hastalıkları çok çeşitli olduğundan belirtileri de çok farklı biçimde karşımıza çıkabilir. Bazı bebeklerde doğumdan sonraki saatlerde veya ilk günlerde acil cerrahi girişim hayat kurtarıcı olduğundan erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Ancak ülkemizde bu aşamada tanı konmasında sıkıntılar yaşanabilmekte ve teşhiste gecikme olabilmektedir. Bazı doğumsal kalp hastalıklarında ise belirtilerin ortaya çıkması hayatın daha ileri yıllarında hatta bazen erişkin yaşlarda gerçekleşir. Bazı bebeklerde morarma ön planda iken bazılarında renk tamamen normaldir. Morarma en çok ağlayınca ve dudaklarda parmak uçlarında fark edilir. Parmaklarda çomaklaşma biçiminde şekil bozukluğu gelişebilir. Solunum güçlüğüiç çekme tarzında ve sık nefes alma iştahsızlık ve kilo alamama gelişme geriliği sık karşılaşılan belirtilerdir.

Devamini Oku

Çocukların en büyük silahı; İştahsızlık

Çocuğun ailesiyle iletişim alanı olan yemek bazen savaşa dönüşebilir. İştahsızlığı silah kullanan çocuklar her zaman savaşın galibi olurlar. Bu savaşı kazanmak istiyorsanız işe onların beslenme alışkanlıklarını değiştirerek başlayın.

Çocuğunuz iştahsız veya yemeklerde seçici mi davranıyor? Sizin yanınızda yemek saatlerini savaş alanına çevirdiği halde arkadaşlarının yanında iştahla mı yiyor?

Devamini Oku

Oyun çocuğu ve yemek

1-5 yaş arasındaki döneme “oyun çocuğu” dönemi denir. Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandıkları bu dönemde en iyi modelleri aileleridir.

Çocuğunuz bir yaşına mı bastı? Tebrik ederiz. Artık 5 yaşına kadar sürecek olan “oyun çocuğu” dönemine girdi. Bu süreç içinde geçireceği değişiklikleri şaşkınlıkla izleyeceksiniz. Her gün biraz daha bireyselleşip bağımsızlık kazandığına tanık olacaksınız.

Onun büyüme sürecini yüzünüzde bir gülümsemeyle izlerken aslında siz de dikkatle izleneceksiniz. Üstelik ne kadar iyi bir gözlemci olduğunu sizi nasıl da iyi taklit ettiğinin farkında bile olmadan. Ta ki yemek masasında bir gün sizin de sevmediğiniz bir yemeğe itiraz edene kadar…

Devamini Oku

Hiperaktivite ile başa çıkabilir miyim?

Bazı araştırmalara göre hiperaktivite gıda katkı maddeleri besin duyarlılığı şeker ve besin eksikliğiyle artıyor. Bazı maddelerin sınırlandırıldığı bir diyetle hiperaktivite kontrol altına alınabilir.

Pek çok anne babanın en büyük korkularından biridir hiperaktivite… Aşırı yaramaz dikkatini toplayamayan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklarıyla nasıl baş edebileceklerini düşünür dururlar kara kara…

Devamini Oku

Bebeğimin diş sağlığı için ne yapabilirim?

Bebeğinizin ilerde sağlıklı dişlerinin olmasını istiyorsanız diş bakımına süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6 aylıktan itibaren başlayın.

Her bebekte farklılık gösterse de süt dişleri genellikle 6 aylıkken başlar. İlk önce alt kesici dişlerin sürmesiyle başlayan süt dişleri 2 buçuk 3 yaşında bütün süt dişlerinin çıkmasıyla tamamlanır. 3 yaşına ulaşan ve tüm süt dişleri çıkan çocuğun ağzında toplam 20 süt dişi yer alır.

Süt dişlerinin tamamlanma döneminde bebekte huzursuzluk hafif ateş iştah kaybı ilgili bölgede kızarıklık ve şişlik gözlenebilir.

Devamini Oku

Çürüksüz dişler için sağlıklı beslenme

Ülkemiz gibi damak tadı sağlıklı ve dengeli beslenmenin önüne geçen toplumlarda en büyük bedeli çocuklar ödüyor. Karbonhidrattan zengin beslenme ile büyüyen çocuklarımızın dişleri şimdiden çürüklerle doluyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenme her yaştan insanın sağlığını korumak ve geliştirmesi için son derece önemlidir. Ancak bizim gibi damak tadı sağlıklı ve dengeli beslenmenin önüne geçen toplumlarda bu konuda çok hata yapılır. Yetişkinler beslenme tercihlerindeki hatalarının bedelini çeşitli sağlık problemleriyle öderken onların bilinçli bakımına muhtaç durumdaki bebekler ve küçük çocuklar hiç de sorumlu olmadıkları bu yanlışların kurbanı olurlar. Doğal olarak hızlı gelişme ve büyüme döneminde oldukları için öncelikle kemik dokuları bu durumdan zarar görür. Özellikle de dişleri…

Devamini Oku

Yeni doğan bebek; Hoş geldin : )

Doğumdan sonraki ilk bir ayda yenidoğan olarak tanımlanan bebeğinize sadece dokunun. Onunla iletişim kapılarını açtıktan sonra gerisi kendiliğinden gelecektir.

Ona dokunun. Aylarca karnınızda taşıdıktan sonra heyecanla kucağınıza aldığınız o küçücük bebeği yumuşacık okşayın ve öpün. Salyalı sümüklü haliyle sizi anlamadığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Dokunarak ona en güzel hoş geldin partisini verdiniz ve iletişim kapılarını açtınız. Bebeğiniz için iyi bir anne ve baba olmak istiyorsanıztedirginlik duygusundan vazgeçin. Yenidoğan bile olsa bütün bebeklerin bakımı kolaydır ve her anne bu bakımı rahatlıkla yapabilir.

Devamini Oku

"süt dişlerinin yerine gelir" demeyin!

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler.
Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.

Devamini Oku

Çocuklar Nasıl Ödüllendirilmeli?

Çocuklar Nasıl Ödüllendirilmeli?...

Psikologlar, çocukların maddi anlamda değil, duygusal anlamda ödüllendirilmeleri gerektiğine dikkat çekiyorlar...
Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Osman Abalı, anne babaların genel anlayışının, iyi bir şey yaptığında çocuğu maddi anlamda ödüllendirmek olduğunu belirterek, ''Çocuğa verilen en iyi ödüllendirme, maddi değil duygusal ödüllendirmedir'' dedi.
Abalı, hayatın ilerleyen aşamalarında çocuk gelişiminin bazı yönlendirmelere ihtiyaç duyduğunu ifade ederek şunları kaydetti:
''Çocuk davranışlarının şekillenmesinde, çocuğun başarılarının, doğru davranışlarının ve onaylanması gereken tavırlarının ödüllendirilmesi önemlidir. Nasıl ki istenmeyen davranışların ve yanlışların kalmaması için cezalandırma yönteminin uygun şekilde uygulanması önemliyse, aynı şekilde ödüllendirme yönteminin de uygun kullanılması çocuk eğitimi açısından önemlidir.''

Devamini Oku

EMZİREN ANNENİN BESLENMESİ

EMZİREN ANNENİN BESLENMESİ:

Emziren anne yorulmamalı, mümkün olduğunca uyumalı, sert sporlar yapmamalı ancak her gün yürüyüş yapmalı ve sakin bir hayat sürmelidir. Hamileyken, günde 2500 kaloriye ihtiyaç varken, şimdi 3000 kaloriye ihtiyaç vardır. Bunun nedeni bebek 15 günlük olduğunda annenin ona 500 gr süt sağması gerekmektedir.

Bu ilave kalorileri elde etmek için
...

Devamini Oku

Anne beni kucağına al...

Anne beni kucağına al...

İlk adımlarını atmak çocuğunuz için muhteşem bir yeniliktir. Aylarca kucakta taşındıktan, arabalara, pusetlere bağlı kaldıktan sonra özgürce dilediği yere gidebilmek bir çocuk için son derece heyecan verici bir deneyimdir. Ancak bazı çocuklar, ilk heyecan bitince yürümektense kucakta taşınmanın daha iyi olduğuna karar verir ve yeni kabiliyeti çocuğunuza sorumluluk gibi gelir. Yürümemek için inat etmeye ve kucakta taşınmak için ısrar etmeye başlar. Bir zamanlar yürümek için çırpınan minik yavrunuz, bacaklarınıza sarılıp “Beni kucağına al” diye ağlayıp yürümemek için ne gerekiyorsa yapabilir. İşte böyle bir durumdaysanız onu yeniden yürümeye heveslendirecek birkaç ipucu:
...

Devamini Oku

Oyun ve Oyun Terapisi

Oyun ve Oyun Terapisi

Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade ettip, yaşantılarını yansıtırlar ve dış dünyaya farketmeden hazırlık yaparlar. Ayrıca oyun, çocuğun gelişimindeki en önemli araçlardan biridir. Çocuklar oynayarak dış dünyayı tanırlar ve onunla baş etmenin yollarını öğrenirler. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için duygu ve düşüncelerin ifade edilebileceği en uygun ortam oyundur.

Çocukta Oyunun Gelişim Aşamaları
...

Devamini Oku

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, çocuğun hiç bir kimsenin yardımı ve hatırlatması olmadan, kendi kendine tuvaletinin geldiğinin farkına varıp, tuvalete gidip tuvaletini yapabilmesidir. Yani tuvalete gitme davranışını kontrol edebilmesidir. Tuvalet eğitimi, anne babanın çocuğunun çişinin geldiğini farkedip onu uyararak tuvalete göndermesi değildir.

Tuvalet Eğitimi İçin Uygun Zamanlama

Tuvalet eğitimi için 2- 2,5 yaşları beklenmelidir. Çünkü çocukta tuvaletini yapmayla ilgili organlar bu yaşlar civarında gelişir. Bu yaşlardan önce çocuk tuvaletinin geldiğini hissetse bile tutamaz.

Devamini Oku

Öfke ve öfke kontrolü becerilerinin geliştirilmesi

Öfke ve öfke kontrolü becerilerinin geliştirilmesi

“9 yaşında bir ablası ve 11 yaşında bir ağabeyi olan Mete, ailenin en küçük üyesi olmasına rağmen hem annesine ve babasına hem de kardeşlerine kök söktürüyordu. İstediği herhangi bir şey yerine getirilmediğinde ağlama krizlerine giriyor, herkese vuruyordu. Hatta bir keresinde ablasının başından yaralanmasına sebep olmuştu.
...

Açelya Şahin
Uzman Klinik Psikolog

Devamini Oku

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİM-İLİŞKİ

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİM-İLİŞKİ

- Saygı görmeyen bir çocuktan saygı, sevgi görmeyen bir çocuktan da sevgi beklemeyin.

- Hemen hiçbir şey, göründüğü kadar önemli değildir; kızmadan önce bir kere daha düşünün.

- Dövmek mi?.. Asla yapmayın!..
...

Devamini Oku

ÇOCUĞUN PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİNİ YANSITAN RESİMLER

ÇOCUĞUN PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİNİ YANSITAN RESİMLER

OKUL FOBİSİ :Resimlerde aile bireyleri ağırlıklı olarak çizilir. Okul ,öğrenci resmi çizmek istemezler.Ev ve evde mutlu çocuk resimleri çizerler.Resimler saydamdır.
GÜVENSİZLİĞİ YANSITAN RESİMLER: Kağıdın tamamı kullanılmaz,boşluklar fazladır. Çizimler yarımdır. Küçük figürler çizme ve kağıdın bir bölümünü kullanma eğilimindedirler. İnsan figürlerinde el ve ayakların çizilmemiş olması güvensizliği ve çevreye uyumda yaşanılan güçlüğü,iletişim eksikliğini,paylaşım azlığını,kendinden başka insanlarla birlikte olmamayı,bencilliği de ifade etmektedir. Güvensiz çocuğun resimlerindeki çizgiler daha çok silik ve kesik kesiktir.
...

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>