5 Yaş Çocuğu Daranışları ve Bazı Uygulamalar

5 Yaş Çocuğu Daranışları ve Bazı Uygulamalar

Dikkat çekmek isterler: bunun için olumlu veya olumsuz herhangi bir davranışta bulunabilirler. Bu durumda çocuğun iyi hareketlerini gözetip takdir etmeli, uygunsuz olan hareketler de izah edilip uyarılmalı.

Devamini Oku

Gürültü, ses kirliliği bebeklerin psikolojisini bozuyor !!!

Bebeklerin, sanayileşmeyle birlikte artan gürültüden daha fazla etkilendiği, büyüdüklerinde psikolojik sorunlar yaşadıkları bildirildi.

Opr.Dr. Halil Aksu, yaptığı açıklamada, yeterince ciddiye alınmayan gürültü kirliliğinin ciddi sorunlara yol açtığını, uzun süre gürültüye maruz kalanlarda ciddi hastalıklar meydana geldiğini söyledi. Modern teknolojinin sağladığı nimetlerin yanında bir kısım külfetleri de beraberinde getirdiğini belirten Aksu, "Ses kirliliği, insan bünyesinde biyolojik psikolojik ve sosyolojik sorunlara yol açmaktadır. Buna arabalar, yüksek sesli müzik yapan eğlence merkezleri ve kayıt dışı haksız kazanç sağlayan çığırtkanlar neden olmaktadır" dedi.

Devamini Oku

Bebeğin Gülücüğü Annesini Uyuşturuyor

Annelerin niçin bebeklerin her türlü cefasına katlandıklarının sırrı çözüldü. Bilimsel araştırmaya göre gülücükleri annelerde uyuşturucu etkisi yapıyor.

ABD'deki Baylor Tıp Fakültesinde görevli bilim adamı Lane Strathearn başkanlığındaki ekip, bebek gülümsemesinin beynin ödül merkezini harekete geçirdiğini ortaya çıkardı.

Bilim adamlarının yaptığı deneyde annelere bebek fotoğrafları gösterildi ve bunlara baktıklarında fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle beyinlerindeki kan akışı izlendi.

Devamini Oku

Ağzını Kilitleyen Bebek İle İnatlaşmayın !

Bebekler, altıncı aydan itibaren katı ve pürtüklü yiyeceklerle beslenmeye başlıyor. Ancak bu yeni dönem bazı bebekler için sancılı oluyor.

Bebekler tadını sevmediği bir yiyecek olunca ağzını kapatıyor ve yemiyor. International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Tamtekin, bebeklerin annenin stresini ve mutluluğunu sünger gibi çektiğini belirterek; annenin bebekle yemek konusunda inatlaşmamasını, bir öğünde yemiyorsa açığını diğer öğünde kapatacağını söyledi.

Bebeklerde sindirim sisteminin gelişimi, doğum tartısının iki katına ulaşana kadar devam ediyor. Bu da ortalama 5–6 aylara denk geliyor.

Devamini Oku

Çocuğunuz ürkek ve girişken değil mi? - Dr. İbrahim BİLGEN

Fobi tanısının yada başka bir değişle, çocuklarda korkuların hastalık düzeyine ulaşabilmesi, çocuktaki kaçınma davranışının arkadaşları arasında yada okulda bir bozulmaya neden olmuş olması gerekmektedir. Kısacası korku kişinin fiziksel bütünlüğünü koruyan bir etkendir. Eğer bugün korkmasaydık herhalde çoğumuza karşıdan karşıya geçerken araba çarpardı. Yani bir gökdelenin çatısında duyduğumuz korku, bizim daha dikkatli olmamızı ve aşağıya düşmememizi sağlarken aynı kişinin bu korkuyu yerde beş santimetrelik bir kaldırımda hissetmesi anormal olmaktadır.

Sosyal fobisi olan çocuklar ve gençlerin başlıca korkusu, başkalarının yanında küçük düşeceği, sıkıntı ya da utanç duyacağı bir biçimde davranacağı ile ilgilidir.

Devamini Oku

Bebeklerde deri bakımı - Dr. Anıl YEŞİLDAL

Çocuğunuza ne kadar özen gösterirseniz gösterin eninde sonunda bebeğiniz üç aylık olmadan pişik veya benzer deri problemleriyle karşılaşacaktır. Panik yapmayın – bunlardan bazıları kendi kendine geçecek, bazılarının ise biraz yardıma ihtiyacı olacak

Pişik (Ammonia Dermatitis)

Her hangi bir zamanda üç bebekten birinde pişiğe rastalanır. Ammonia Dermatitis en sık rastlanan şeklidir. Kalkmış ve kızarmış bir görünümde çocuk bezi olan bölgede bulunan pişik bebeğinizin dışkısındaki bakteriler ve idrarındaki doğal amonyaktan kaynaklanır.

Pişiğin diğer sebepleri şunlardır:

• Hassas deri,

• Doğal koruyucu yağları uzaklaştıran sert sabun kullanımı,

Devamini Oku

Çocuklarda ve bebeklerde invajinasyon - Op. Dr. Emir İMANİ

İNVAJİNASYON’UN SEBEBLERİ NEDİR?

İnvajinasyon’un sebebi henüz tam saptanmamıştır. Bu hastalık daha önce den invajinasyon geçirmiş, kişilerin akrabalarında sıklıkla görülebilir. Ayrıca bu hastalık insidansı aşağıdaki listede artmaktadır:

1- Sıvı kaybetmiş ve kistik fibrozlu hastalar.

2- Barsak ve batın içi tümör veya kitlesi olanlarda.

3- İshalli çocuklarda.

4- Üst solunum yolu enfeksiyon geçiren çocuklarda.

5- Kemoterapi’yi henüz bitirmiş çocuklarda.

1998 Yılın da ishal’e sebep olan rotavirüs’e karşı bir aşı bulunup,çocuk doktorlarına önerildi.

Devamini Oku

Hoşgeldin BEBEK!

Dünyanın en güzel olayı vücutlarında hayat bulan şanslı kadınlar onlar! ANNELER... Her biri Rablerine şükürlerini minik canlarla perçinlediler. İşte Annelerin Ağzından Doğum Öyküleri...

Eşimle severek evlendim 06.05.2004 de evlendik ve bir yıl sonra evlilik yıl dönemimde hamile olduğumu öğrendim esime o mutlu günümüzde ikinci sürprizi yaptım ve 17.02.2006 yılında da kızım Sueda’mı dünyaya getirdim. Hayatım boyunca hiçbir şey beni kızımı taşımak kadar heyecanlandırmamıştı.

Devamini Oku

18 aylık miniğiniz neler yapabilir biliyor musunuz?

18 ayını doldurmuş bebeğiniz neler yapabilir biliyor musunuz? İşte miniğinizin 1.5 yaşından sonra yapabilecekleri....

-Binebileceği basit bir oyuncak, çocuğun organlarını kullanma uyumunu geliştirir.
-18 aydan sonra zararlı olmayan boyama kalemleri kullanarak karalama yapabilir.

Devamini Oku

Bir Bebeğin Günlüğünden

5 Ekim: Bugün var edildim. Buradayım. Varım. Müthiş bir duygu bu. Var olduğumu henüz annem ve babam bilmiyor.

Bir elma çekirdeğinden bile küçüğüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varım ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlığımı ve benliğimi hissedebiliyorum. Bir kız olacağım ve baharda çiçekleri seveceğim.

19 Ekim: Biraz büyüdüm. Kımıldamam mümkün değil. Annem henüz farkında değil ama onun kanıyla besleniyorum. Kalbini dolaşıp gelen sımsıcak kan bana geliyor. Beni sevecek bir kalbin kıpırtılarını şimdiden hissediyorum. Annem beni çok sevecek. Annem için güzel bir sürpriz olacağım.

Devamini Oku

Bebeğiniz ve Sizin İçin En Doğru Olanlar

Anne adaylarının çoğu sezaryeni seçiyor. Oysa normal doğum bebek ve anne için daha yararlı. Üstelik sanıldığı kadar zor da değil.

Hangi doğum sağlıklı?
Türkiye’de kadınların yüzde 80’i sezaryenle doğum yapıyor. ABD’de ise bu oran sadece yüzde 20. Doktorlar kadınların sezaryeni tercih etme nedeni olarak korkuyu gösteriyor. Sağlık ve maliyet açısından bakıldığında normal doğum sezaryene göre çok daha avantajlı.
Memorial Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, yurtdışında hamilelik eğitim programlarının bulunması, sezaryenin sigorta kapsamı dışında olmasının normal doğumun tercih edilmesinde etkili olduğunu söyledi.

Devamini Oku

Bebeklerin Uyku Düzenleri Hakkında Önemli Noktalar

Bebekler doğumdan itibaren bazı karakteristik özelliklerini de beraberlerinde getirirler.

Bunlardan biri de uyku düzenidir. Bazı bebeklerde uyku düzeninde bir problem yaşanmazken bazı bebeklerin uyuması ailelerin en büyük sorunudur. Özellikle ilk aylarda uykusuzluk hem aileyi hem bebeği rahatsız edebilir. Bu nedenle öncelikle bebeğin normal koşullara göre uyuyup uyumadığını tespit etmek gerekir.

Devamini Oku

Doğumdan Hemen sonra Bebekte yapılması gereken tetkikler

Yenidoğan bebeklik ve süt çocukluğu döneminde yapılan tarama testlerinin maksadı,kalıcı zeka geriliğine yol açabilen önceden tespit edildiğinde önlenebilen bazı hastalıkların tespit edilmesi ve tedbir alınmasıdır.
Evlenmeden önce genetik danışmanlık ile resesif geçişli hastalıklara sahip olan şahısların evlenmesine müsaade etmemek veya tedbir almaları için yol göstermek.
Örnek:Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygın olarak thalassemi taşıyıcılığı vardır.Kan tetkikleri ile taşıyıcılar tespit edilip taşıyıcılara evlenme konusunda rehberlik yapılmaktadır.

Devamini Oku

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak emmeyi normal çocuklarda herhangi bir psikopatolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgu olarak kabul ederiz. 1 yaşın sonuna kadar emme,bir çocuğun yeme ve içmesi için tek ve esas yoldur.

Zararsız bir davranış olan parmak emmeye hemen bebeklerin tümünde rastlanmasının en önde gelen nedeni yeni doğan bebeklerin parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenmiş bulunmaları ve doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden birinin emme refleksi olmasıdır.

Devamini Oku

Bebeklerde 0-6 ay Arası Beslenme

Anne sütü içerdiği makro ve mikro besleyiciler ve koruyucu özellikleri ile türe, bireye, aynı bireyde laktasyon evrelerine veya aynı emme sırasında farklı zamanlara (ilk,son) özel benzersiz bir besindir. Günümüzde artık anne sütünün verilip verilmeyeceği değil; hangi özelliklere dikkat ederek,; etkili, yeterli süre ile ve miktarda nasıl verilebileceği tartışılmaktadır.
İlk 6 ayda yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürree gibi bulaşıcı hastalıklara ve alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar, daha sağlıklı büyürler, kognitif ve görme fonksiyonları daha iyi gelişmekte, yeterli anne sütü alan bebeklerde ileriki yıllarda şeker hastalığı, lenfoma, inflamatuar barsak hastalıkları daha az görülmektedir. İlk 6 ayda bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyiniz. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yararlanmasını engeller.

Devamini Oku

Bebeğin Gazını Çıkarma

Bebeğinizin Gazımı Var?
Bebeğinizin gazı varsa, rahatsız olduğunu anlatan bazı hareketlerde bulunur. Vücudu gerginleşir, sırtını geriye doğru büker, yüzü kızarır ve el ve ayakları hafifçe morarabilir. Gaz sancısı olan bebek gazını çıkarmak için bacaklarını uzatıp kendine çeker, ağlar ve huzursuz olur.

Bebeğinizin Gazını Çıkarma
Bebeğin meme veya biberonla süt emerken yuttuğu şey sadece süt değildir. Besleyici sıvıyla beraber hiç de besleyici olmayan hava da yutulur ve bebek öğününü tamamladığında bu gazdan rahatsız olabilir. Bebek, yuttuğu havadan ya gaz çıkararak ya da geğirerek kurtulabilir. Meme emilirken her beş dakikada bir yada en azından meme değiştirilirken bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Biberonla beslenirken de ara ara bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Devamini Oku

Bebeklerde Uyku

3 yaşına kadar bebeklik dönemi dediğimiz süre içinde bebek bir yandan kendi biyolojik yapısını öte yandan da bu yapıyı çevresel koşullara göre düzenleme çabasındadaır.


Biyolojik yapının düzenlenmesi her ne kadar doğarken getirdiği yapısal özelliklere bağlı ise de çevresel koşulların etkisi de gözardı edilemeyecek derecededir.

Yenidoğan dönemi ile 3 yaşa kadar bebeğin uyku nitelik ve niceliğinde önemli değişiklikler olur.

Devamini Oku

Çalışan Anneler İçin Emzirme Rehberi

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, gözleri ile konuşabildiği çok özel bir süreçtir. Bebek ile en yakın temas, emzirme ile sağlanabilmektedir. Mükemmel ve eşsiz bir besin içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalar, emzirmenin bebeğin beyin gelişimini desteklediğini; obezite, diyabet gibi hastalık risklerini de azalttığını göstermektedir.
Emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha az olmakta; meme ve yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıklar da daha az oranda görülmektedir. Başarılı bir emzirme süreci için doğru bir başlangıç yapılması çok önemlidir. Bebeğini besleyebilme içgüdüsü, bazen annelerde yoğun bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu dönemde anneye güven telkin etmek, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak çok önemlidir.

Devamini Oku

Bebek neden ağlar

Ağlamak, bebeğinizin ilk iletişim kurma yoludur. Bebeğinizin ağlamak dışında sıkıntılarını anlatacak başka bir lisanı yoktur. Ağlayarak kendini anlatmaya çalışır. Ağlayan bebeğinizi kötü, yaramaz veya disiplinsiz olarak değerlendirmeden önce, ağlamasına neden olabilecek gereksinimlerini araştırmalısınız.
Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk: “Çalışmalar, bebeklerin çevrelerinde hissettikleri strese, ağlama yoluyla tepki gösterdiklerini ortaya koymuştur. Durum ne kadar stres verici olursa, ağlama da o denli uzun ve yoğun olmaktadır. Dolayısıyla, eğer bebeğin anne ve babası kötü bir gün geçirmiş ise, bu durum bebeğe yansıyabilir. Bununla beraber, evdeki hava sakin olduğu zamanlarda, bebeğin huysuzluğu da, durumdan etkilenme oranına bağlı olarak azalır.” Her zaman ikinci bebekler daha şımartıldıkları için muhtemelen daha uzun ağlarlar.

Devamini Oku

Bebek geceleri çok sık uyanırsa ne yapmalıdır?

Bebeğin geceleri çok fazla uyanması farklı nedenlerden olabilir. Bebek geceleri beslenmek için uyanmanın dışında ortam ısısından rahatsız olduğu için veya gündüz fazla uyumuş olduğundan uyanabilir. Bazen de uyanmanın nedeni belirlenemez. Bebeğin gece anneye yakın hatta aynı odada yatması iyi olur. Bu kendini güvende hissetmesi açısından önemlidir.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>