Bebeğin ateşi nasıl ölçülür?

Çok az sayıda bebek hiç ateşlenmeden büyür. Vücut ısısının normalin üstüne çıkması olarak tanımlanan ateş, genellikle bir hastalık belirtisidir. Ateş vücudun hastalık yapıcı etkenlere karşı savunma yaptığının bir göstergesidir ve bu anlamda iyi bir işarettir. Bebek bir aydan küçükse ateş çok önemli bir bulgu olabilir. Bu nedenle ayrıntılı değerlendirme gerektirir. Vücut ısısının 38-39 derece (38 - 39°C olarak da belirtilir) olduğu durumlarda bebek yakından izlenmeli, ateş 24 saatte düşmüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ateşin 39°C ya da daha fazla olduğu durumlarda vakit geçirmeden bir doktora başvurmalıdır. Bebeklerin vücut ısılarını kontrol etmek için kısa, yuvarlak uçlu civalı termometreler (dereceler) kullanılır. Termometrenin okunması kolay değildir. Bu nedenle ihtiyaç duymadan önce derecenin kullanılması öğrenilmelidir. Bunun için derece civalı ucu açıkta kalmak üzere baş ve işaret parmakları arasında tutulur ve yavaşça döndürülerek civa sütunun üst ucu görülmeye çalışılır. Civa sütununun ucundaki değer vücut ısısını gösterir. Bebeğin ateşini ölçmek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

1. Termometre silkelenerek civa kolonunun üst ucunun 35°CÕnin altına gelmesi sağlanır. (Dikkat! Dereceyi çarpmayın kolayca kırılır ya da içindeki civa taşıyan ince kolon kısmı bozulur).
2. Derecenin ucu sabunlu su ile yıkanır ve civa haznesi bulunan ucuna kaygan olması için az miktarda vazelin ya da yağlı bir krem sürülür.
3. Bebek yüzükoyun sert bir zemin üzerine yatırılır. Bebek küçük ise kucakta aynı şekilde tutulur (Ateş ölçümü sırasında bebeğin hareket etmesi engellenmelidir).
4. Bir elle bebeğin kalçasının üstünden sıkıca bastırılır.
5. Diğer elle derece 2. ve 3. parmaklar arasında tutularak yavaşça civa haznesi bulunan ucu makattan içeri yaklaşık 1.5 santimetre itilir. 2 dakika beklenir ve derece yavaşça yerinden çıkarılır.
İshal nedir, bebek ishal olunca ne yapmak gerekir?
Bebeğin kakası yaşına ve beslenmesine göre değişmektedir. Genelde anne sütü ile beslenen bebekler ilk aylarda günde 8-10 kez püre kıvamında sarı renkli kaka yaparlar. İkinci ve üçüncü aylarda kaka sayısı azalır. Ek gıdalara başlandığında ise renginde ve kıvamında değişme olur.
Bir kez su gibi dışkılama endişe yaratmamalıdır. Ancak bebeklerin her zamankinden daha fazla sayıda ve su gibi kaka yapmalarına ishal denir. Bu durum yakından izlem ve değerlendirme gerektirir. İshal barsak yüzeyinin zedelendiği durumlarda ortaya çıkar. Kaka su gibidir. Çünkü bebeğin aldığı besinler barsaklarda yeterince sindirilip emilmez. Ayrıca zedelenen barsak yüzeyinden sıvı kaybı olur. Tuz ve diğer madensel maddeler bu sıvı ile birlikte vücuttan kaybolur. Bu kayıplar bebeğe aşırı şekerli sıvılar verildiğinde daha da artabilir.
İshalde en önemli tedavi vücuttan kaybedilen su ve tuzun yerine konmasıdır. Bunun için anne sütü alan bebeklerde emzirme sıklığı arttırılmalı, ek gıdalarla beslenen bebeklerin ise sulu gıda alımı arttırılmalıdır.
İshal olan bebeklerde yukarıdaki önlemler alındıktan sonra zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Düzenli kontroller dışında bebeğin hemen doktora götürülmesini gerektiren durumlar nelerdir?

İyi bakılan bebekler de hasta olabilir. Bebeklerde görülen hastalıkların çoğu erken tanı ve tedavi ile düzelen hastalıklardır. Bunun için bazı belirtiler farkedildiğinde vakit geçirmeden bebek, bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Ateşli durumlar ve ishal bunların başında gelir. Ateş çok yüksek (39°C) olmasa da öksürük ve hızlı solunum ile birlikte ise hemen doktor muayenesi gerektirir. Havale (istemsiz hareketler), bayılma (şuur kaybı), aşırı kusma (günde 3-4 kereden fazla ve bol), sürekli şiddetli ağlama, morarma ya da aşırı solgunluk, idrar yapamama, dışkıda kan bebeklerde sık olmasa da rastlanabilen ve acil değerlendirme gerektiren durumlardır.

Devamini Oku

Bebek nasıl beslenmeli?

Tüm bebekler ilk 4-6. ayda sadece anne sütü ile beslenmelidirler. Anne sütü ile bebeğin tüm besin gereksinimleri karşılanır. Bu dönemde su dahil hiçbir ek besin verilmemelidir.
Her anne bebeğini emzirebilir. Yaşamın ilk 4-6 ayında hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz. Her türlü koşullar zorlanarak bebek yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Ancak çok nadir koşullarda, sağlık personelinin önerisi ile bebeklere mama verilebilir. Bebeğin ayına göre uygun mamalar vardır. Mamalar çocuğun beslenmesi ve gelişimini sağlamak içindir, ama biberon kullanırken ve mama hazırlarken dikkatli olunmazsa bebeğe mikrop bulaşabilir. Bu durumda biberonun temizlenmesi iyice öğrenilmelidir. Anne sütü dışında hiç bir besinde, anne sütünde bulunan ve bebeği mikroplara karşı koruyan özel maddeler yoktur. Bu nedenle mama ile beslenen bebklerde bazı hastalıklar daha sık görülür ve sık hastalanmaya bağlı olarak bu bebeklerde gelişme geriliği ortaya çıkabilir.

Devamini Oku

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamile kaldığınızdan beri mide bulantılarından mı şikayetçisiniz? O halde yalnız değilsiniz! Neredeyse tüm hamile kadınlar aynı ortak sorunu yaşıyor. Anne adaylarının 2/3'ünde bulantı ve 1/3'ünde kusma görülüyor. Bu sorunu en aza indirmenin yolu ise Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu'nun katkılarıyla hazırladığımız yazımızı okumaktan geçiyor.

Bebek bekliyor olmak her kadının yaşamındaki en özel anların başında geliyor. Ah! Bir de şu mide bulantıları olmasa... Ne yazık ki bu çok özel zamanı yaşarken neredeyse tüm anne adayları bu problemi yaşıyor. Peki bulantılar neden oluyor? Bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Ancak bu şikayetlerin gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve psikolojik faktörlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Devamini Oku

Doğum Korkusu

# Sağlıklı bilgi edinin: Doktorunuzla konuşun ve kafanızdaki soruları paylaşın.

# Fiziksel ve duygusal endişelerinizi birbirinden ayırt edin: Fiziksel sonuçlardan duyduğunuz endişeler; doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıyla normal düzeye çekilebilir. Ancak derinde yatan duygusal nedenlerden kaynaklanan doğum korkusu, doğuma dair doğru bilgilenmeyle giderilemeyebilir; psikolog yardımı gerekebilir.

Devamini Oku

Bebek İhtiyaç Listesi

GİYİM İHTİYAÇ LİSTESİ

Giyisiler Adet Açıklama

Pamuklu Zıbın 6

Body'ler 6

Bebek Takımları 6 Alt ve üst ayrı giyilen, günlük ev içi giyim

Dışarı çıkış giyisileri 4

Pijama 2

Patik ve Çorap 6

Şapka 1-3 Ev için ince, penyeden

Eldiven 2 Ev için ince, penyeden ilk 3 aya kadar

Hırka ve Yelek 2

Şapka, Atkı, Eldiven 1 Dışarı çıkış için

Bebek Montu 1

Önlük 2

İlk adım ayakkabısı 1

Yürüyüş ayakkabısı 1 6. Aydan sonra

Devamini Oku

İshal tedavisi Nasıl yapılır

özellkle küçük çocuklar sık sık ishal oluyor.

Bebek ölüm oranının en yüksek olduğu ülkemizde ölüm nedenlerinin başında ishal gelmektedir.
Dünya sağlık örgütüne göre, gelişmekte olan ülkelerde her yıl 12 milyonu aşkın çocuk ishal nedeniyle ölmektedir.
Nedenlerine baktığımızda ise yetersiz beslenme, ek besinlere çok erken veya geç başlanması, aşırı beslenme, enfeksiyonlar, besin zehirlenmeleri, antibiyotik kullanımı ve metabolik hastalıklar görülmektedir. Kısaca sulu dışkı ve kusma ile seyreden ishal, bebeğinizin vücudundan aşırı su ve mineral kaybına neden olmaktadır. Bu durum ise tedbiri alınmazsa bebeği ölüme kadar götürebilecek ciddiyettedir.

Aniden başlar
İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma (günde 3 kezden fazla) ile kendini gösterir. Çocukluk çağında en sık 0 - 5 yaş döneminde ishal görülür. İshali olan çocukların hemen hepsinde kusma da olur. Ayrıca ishal çocukluk çağında yaz aylarında sık görüldüğü gibi rotavirüse bağlı olarak gelişen ishal kış aylarında da çok sık görülmektedir. Bu nedenle kışın da çocuklarda görülen ishalin önemsenmesi gerekmektedir.

Hasta çocuk nasıl beslenmeli?

Devamini Oku

Bebek Doğdu İlk Çığlık

Şu an doğum odasında bir kişi daha bulunuyor. Şimdilik yeni do­ğan bebeğe gereken yardım yapılırken rahim işin son rötuşları ya­pılmadan önce biraz dinlenir. Bundan sonra doktor göbek kordonunu bağlar ve keser. Bebek artık kendi başına kalmıştır. Daha sonra, sıvı ve yapışkan suyla karışık olan bebeğin burun ve ağzı temizle­nir. Birkaç saniye içinde çocuğun burun delikleri açılır, yüzü buru­şur, göğsü kalkar iner ve ağzı açılır. Hayatında ilk kez soluk almak­tadır. Ciğerlerine giren ve onları birdenbire genişleten havanın et­kisi ile bir çığlık atar.

Nihayet, gözlerine her türlü mikrobu önlemek için göz ilacı (kolir) damlatılır. Bu tedbir zorunlu olmadan önce yeni doğan çocukla­rın % 10′u gözlerinden mikrop kapar, bazan da kör kalırlardı.

Devamini Oku

Ağlayan bebek kucağa alınmalı

Bebekleri kucağa almak konusunda pek çok anne babanın kafası karışır. Buna neden olan inanış da sık sık kucağa alındığında buna alışacağı hatta şımaracağıdır. Uzmanlarsa bebeklerin özellikle ilk aylarında sebepsiz görünen ağlamalarında mutlaka kucağa alınması gerektiğini belirtiyor. Klinilk Bebek, Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi’nden pedagog İnci Vural, çocuk yetiştirirken anne babaların yanılgıya düştüğü noktalara açıklık getirdi.

Devamini Oku

İlk günler bebeğe sarı giysiler giydirmeyin

Yeni doğan bebeklere sarı renkte kıyafet giydirmek faydalı değil... Yeni doğan bebeklerde sarılığa neden olan kandaki "bilirubin" maddesinin normalin üstüne çıkması, beyinde kalıcı hasara neden olabiliyor.Beyinde kalıcı hasara yol açabilir

Türkiye’de yeni doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 60’ında, her 10 bebeğin ise 6’sında yeni doğan sarılığı görülüyor.
Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Fahrettin Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni doğan sarılığının, sadece yeni doğan bebeklerde görülen, kandaki "bilirubin" maddesinin artışına bağlı oluşan bir hastalık olduğunu söyledi.
Hastalığın, her zaman tehlikeli sınırlara yükselmediğini belirten Erdoğan, bilirubin maddesinin, "önce göz akında sonra da ciltte birikmesiyle" göz ve cildin sarımsı bir renk aldığını kaydetti.

Devamini Oku

Bebeğinizi beslerken dikkat!

Televizyon karşısında beslenen bebekler sofrada yemek yeme alışkanlığı kazanamıyor..

"Televizyon karşında beslenme bebekleri sofradan uzaklaştırır. Bebekler asla televizyon karşısında, sofranın dışında beslenmemelidir. Bu bebekleri sofradan uzaklaştırır. Televizyon karşısında beslenmeye alışan çocuğu bir yaşından sonra sofraya oturtmak isteseniz bile oturmaz.

Devamini Oku

Bebeğinizi okşayın

Bebeği okşamak hem ona, hem de iletişime iyi geliyor.
Çocukların sağlıklı iletişiminde anne-babayla iletişimin önemli bir yeri var. Uzmanlar, sözlü iletişimin yani sıra tensel temasın da mutlaka olması gerektiğine dikkat çekiyor. Her gün banyodan sonra yapılacak masaj, hem cildi pişiklere karşı koruyor, hem de anneyle kurulacak özel bağı güçlendiriyor. Masaj için kokusuz ve katkı maddesi içermeyen badem yağları tavsiye ediliyor.

Devamini Oku

Bu gülücük anneler için çok güçlü bir uyuşturucu.

Annelerin niçin bebeklerin her türlü cefasına katlandıklarının sırrı çözüldü. Bilimsel araştırmaya göre gülücükleri annelerde uyuşturucu etkisi yapıyor....

ABD'deki Baylor Tıp Fakültesinde görevli bilim adamı Lane Strathearn başkanlığındaki ekip, bebek gülümsemesinin beynin ödül merkezini harekete geçirdiğini ortaya çıkardı.

Bilim adamlarının yaptığı deneyde annelere bebek fotoğrafları gösterildi ve bunlara baktıklarında fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle beyinlerindeki kan akışı izlendi.

Devamini Oku

Bebek kıyafeti seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Bebek cildinde bölgesel keratin tabakası gelişmediği için kıyafet seçimi ve kullanılan temizlik ürünlerine dikkat etmek gerekir. Yanlış kıyafet veya deterjan kullanımı bebek...

Bebek cildinde bölgesel keratin tabakası gelişmediği için kıyafet seçimi ve kullanılan temizlik ürünlerine dikkat etmek gerekir. Yanlış kıyafet veya deterjan kullanımı bebek cildinde pişik, egzema, parazit, alerji gibi sorunlar yaratabilir.
Bebek cildi bilindiği gibi çok hassastır. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel'in verdiği bilgilere göre; bunun nedeni dış etkenlere maruz kalmamış olması, dolayısı ile cildin dış etkenlere karşı koruyucu tabakasının tam olarak oluşmamış olmasıdır.

Devamini Oku

Bebekler Neden Sol Kucakta ?

İnsanlar hangi işlerde sağ, hangilerinde sol elini kullanır? Sağ-sol el veya kol kullanılması, iradî bir tercihle mi, yoksa gayriiradî bir sevkle mi gerçekleşir? Yapılan çalışmalarda, insanların farkında olmadan sağ ve sol ellerini tercihli kullandıkları tespit edilmiştir. Annelerin çocuklarını sol kollarında tutma temayülleri bir sevk-i ilâhî olduğundan, bir anneye neden çocuğunu kucağındayken solda tuttuğunu sorarsanız, çoğunlukla bunun herhangi bir sebebinin olmadığını söyler. Bilhassa annelerin yavrularını sol kucaklarına alıp sol kollarında tutmaları, araştırma mevzuu olmuştur. Kadınların % 85’inin (yaşlarına ve evli olup olmadıklarına bakılmaksızın), bebekleri kucaklarına aldıklarında sol kollarına yatırıp öyle tutmaları hususu, ‘Nature’ dergisinin 26 Şubat 2004 tarihli sayısında incelenmiştir.1


İnsanların çoğunda beynin sağ tarafı, vücudun sol tarafını ve duyguları kontrol etmede vazifelidir. Bundan dolayı, bebeğin ağlaması, gülmesi veya esnemesi gibi hissî uyarılar sol taraftan geldiğinde, anne tarafından daha kolay algılanır. Bebek sağ kucağa yatırıldığında ise, bebekten gelecek tepkiler, annenin sol yarımküresine yönlendirilir.

Devamini Oku

Bebeği sallayarak uyutmak

Bir haftalık bebekler günün yaklaşık yüzde 80'ini kısa aralıklarla uyuyarak geçirirler. Bir aylık olduklarında, uyku zamanları günde 3 ila 4 kestirmeye ve 5-6 saatlik kesintisiz bir gece uykusuna dönüşerek gittikçe azalır.
Bebeklerin geceleri uykudan uyanmaları annelerin en çok zorlandıkları hususlardan biridir.

Günümüzde uzmanlar 'bebek ağladığında karnının tok, altının kuru olduğundan ve sancısının olmadığından eminseniz, yattığı odanın kapısını kapatıp yanından kararlı bir şekilde uzaklasın, bir süre sonra sesi kesilip uyuyacaktır' diyorlar.

Devamini Oku

Anne sütü IQ seviyesini artırıyor

Yapılan bir araştırmaya göre anne sütünün bazı çocuklarda zeka seviyesinin (Intelligence Quotient-IQ) gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ortaya çıktı.

İngiltere ve Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmada, anne sütünün bazı çocuklarda zeka seviyesinin (Intelligence Quotient-IQ) gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi bulunduğu belirlendi.

Devamini Oku

6 aydan 12 ay sonuna dek

DİĞER GIDALARLA DESTEKLEME ZAMANI

Sütünüzün, bebeğinizin sağlığı için devam eden önemini biliyorsunuz. Onun sütünüzle büyüyor olduğunu görmek, çok iyi hissetmenizi sağlar. 6 aydan 12 ay sonuna kadar olan döneme ait gerçekler şunlardır:

EĞLENCELİ GERÇEKLER

Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok süt üretirsiniz. Süt üretiminizi, bebeğiniz belirler.

Devamini Oku

6 haftadan 6 aylık döneme kadar

EMZİRME GİTTİKÇE KOLAYLAŞIR

Artık, emzirme daha kolay ve daha hızlı gerçekleşir. Altıncı haftadan 6. aya kadar olan döneme ait gerçekler şunlardır:

EĞLENCELİ GERÇEKLER:

Bebeğinizin midesi büyümüştür ve daha çok süt alır, bu sebeple daha seyrek beslenebilir.
İlk bakışta, çok sayıda emzirme, süt üretiminizin düzenlendiği anlamına gelir.

Devamini Oku

4. günden 6 haftaya kadar...

SÜT ÜRETİMİNİN DÜZENLENMESİ

Hazırlıklı olun. Bu, yoğun geçecek bir emzirme dönemidir. Dördüncü günden 6. haftaya kadar olan döneme ait gerçekler şunlardır:

EĞLENCELİ GERÇEKLER

Bebeğinizin midesi, 10. gün itibarıyla, bilye büyüklüğünden ping-pong topu büyüklüğüne ulaşır.

Çoğu bebek, günde 8 ila 12 kez anne sütü alır fakat bu öğünler belirli zamanlarda gerçekleşmez.

Devamini Oku

Doğumdan sonraki ilk 4 gün

BEBEĞİNİZİ YAKININIZDA TUTUN, SIKLIKLA EMZİRİN

Sonunda bebeğinizle buluşmanız, çok heyecan verici! İlk günlerde, emzirmenin nasıl bir süreç izlediğini bilmek ister misiniz? Doğumdan 4. güne kadar olan döneme ait temel bilgiler şunlardır:


EĞLENCELİ GERÇEKLER

Yenidoğan bebeğin midesi, bir bilye kadar küçüktür.

Doğumda, tam da bu mideyi dolduracak, yeterli miktarda sütünüz vardır.

Memeleriniz asla boş değildir.

Devamini Oku

<< geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    ileri >>